Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


A szociokulturális háttér különbségei a kínai–magyar a párkapcsolatok, családi kapcsolatok és bensőséges viszonylatok dinamikájában

A párkapcsolatok, valamint a kiszervezett gyerekgondozási gyakorlat résztvevőivel beszélgetve több olyan kulturális kondicionáltságú téma fordult elő, amelyet a partnerrel való együttélésben, vagy a kiszervezett gyerekgondozási együttműködés során fontosnak éreztek, és amelyekre vonatkozóan beszélgetőtársaim megállapításokat tettek. Ezek közt szerepeltek elgondolások, értékek, normák, gyakorlatok és szociokulturálisan kondicionáltnak vélt magatartásformákkal kapcsolatos megfigyelések. A magyar résztvevők a kínaiaknál valamivel explicitebb formában jelezték bizonyos tipikusan kínainak vagy magyarnak tartott érték, norma, viselkedésforma meglétét vagy hiányát a házastársuknál. A vizsgálatban közreműködő magyar résztvevők részéről bizonyos jellegzetesen kínainak vélt tulajdonságok (érzelmek elrejtése, a kínai családi kultúra normái és elvárásai, a nukleáris család pénzköltésének szempontjai) több esetben is negatívan kereteződtek, más értékek (konzervatív családi értékek, magas szintű munkakultúra) egyértelműen pozitívan. A továbbiakban a család szempontjából jelentős témák tárgyalása következik.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave