Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Bevezetés1

A kutatás célja annak vizsgálata, hogy a gyermekjóléti szolgálat és központ, valamint a gyermekvédelmi szakellátás intézményeinek és hálózatainak vezetői és munkatársai hogyan vélekednek a gyermekvédelem elsődleges célcsoportjáról, azaz a gyermekről és másodlagos célcsoportjáról, azaz a vér szerinti szülőkről. A vizsgálat célja továbbá a kliensoldal megszólítása, hogy maguk a gyermekek, fiatalok és szüleik hogyan látják a gyermekek jól-létére, valamint védelmére irányuló gyermekvédelmi beavatkozásokat. A kutatás fontos kérdése, hogy a gyermekvédelmi szereplők közül ki, hogyan definiálja a család fogalmát és ebből milyen szakmai megközelítések rajzolódnak ki. Jelen tanulmány elsőként a kérdőíves kutatás eredményei mentén ismerteti a vezetők családról alkotott elképzeléseit, azonosítható családfogalmát, majd az interjús kutatási szakasz alapján a különböző gyermekvédelmi szegmensekben dolgozó szakemberek, illetve a gyermekvédelem különböző kockázati szintű beavatkozásaival érintett vér szerinti szülők és gyermekek és fiatalok családról alkotott képét járja körbe. Fontos megjegyezni, hogy a családkép vizsgálata nem a „jó szülőség”2 megítéléséhez kapcsolódott a szakemberek esetében, hanem ahhoz, hogy megértsük, hogy a családfogalom milyen szakmai bánásmódokat jelöl ki, így inkább a gyermekvédelem határán élő vagy a gyermekvédelmi szakellátással érintett szülők esetében a tipikusnak tekintett élethelyzetek azonosítása került fókuszba, mint ahogy az is, hogy kiket tekintenek „tipikus anyának és apának” a gyermekvédelmi léthelyzetekben. A gyermekvédelmi rendszer különböző kockázati szintjein megszólított gyermekek és fiatalok azonban a család fogalmának értelmezésénél sok esetben a „jó apa” és a „jó anya” ismérveit írták le, esetükben ennyiben a jó szülőség kritériuma – nem szándékolt kutatói célként, indirekt módon – megjelent. A tanulmány a mellett érvel, hogy a családkép nagyban meghatározza a szakmai munkát a gyermekvédelem határán élő vagy azzal érintett szülőkkel és gyermekekkel, egy sok szempontból leszűkítő fogalomhasználat – melynek a napi politika is teret ad3 – erodálja a szociális munka alapértékeit, stigmatizálja a rendszer oldaláról a kirekesztett családokat és gyermekeiket.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave