Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


A család fogalma körüli politikai diskurzus

A kutatás kiindulópontjául a Bevezetőben említett kilencedik Alaptörvény-módosítás szolgál. Magyarország Alaptörvénye 2011. április 25-én lépett hatályba (2011. április 18-án fogadta el az Országgyűlés). A korábbi Alkotmányhoz képest – ami „csupán” a házasság kiemelt védelmét tartalmazta1 – az Alaptörvény rögzítette, hogy pontosan mit ért házasság alatt: „L) cikk (1) Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját.”2 2013-ban, a negyedik Alaptörvény-módosítással a következővel bővült a fentebb idézett cikk: „A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony.” A legutóbbi, kilencedik módosítás pedig további explicit rendelkezéssel bővítette azt: „Az anya nő, az apa férfi.” A kilencedik módosítás továbbá kiegészítette a gyerekek „megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz” való jogról szóló XVI. cikk (1) bekezdését az alábbi mondattal: „Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést.” Mindkét módosítás a születési nem jelentőségét hangsúlyozza, ami tovább erősíti a cisznormativitást.3

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave