Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Anyag és módszer

A vizsgálat korpuszát olyan magyar online hírportálokon közzétett cikkek alkották, amelyek a kilencedik Alaptörvény-módosítással kapcsolatban jelentek meg a módosítás benyújtásának idejét követő egy évben (azaz 2020 novembere és 2021 novembere között). Az elemzett szövegek közé azok az írások kerültek, amelyek tartalmazták a család keresőszót és volt bennük utalás az Alaptörvényre (például „Kedden az alaptörvényben rögzítette az Országgyűlés a kormány kezdeményezésére, hogy az anya nő, az apa férfi.”1). Annak érdekében, hogy a magyar online sajtóban megjelenő családfelfogásról teljes képet kaphassunk, a kormány politikáját támogató, és azt kritizáló híroldalakat is vizsgáltunk. Az oldalakra a továbbiakban – Benczes–Ságvári (2021) megnevezéseit magyarra fordítva – kormánypárti (KP) és nem kormánypárti (NKP) oldalakként hivatkozunk. A hírportálokat Bene–Szabó (2019), valamint Benczes és Ságvári (2021) munkája alapján két kategóriába soroltuk aszerint, hogy azok kormánypártiak vagy nem kormánypártiak, és – az idézett tanulmányokat követve – mindkét csoportból négy portál cikkeit vizsgáltuk. A kormánypárti portálok közül a 888.hu (3 cikk), a magyarnemzet.hu (17 cikk), az origo.hu (5 cikk) és a pestisracok.hu (7 cikk) esett vizsgálat alá. A nem kormánypárti portálok közül pedig a 24.hu (22 cikk), a 444.hu (20 cikk), hvg.hu (14 cikk) és a telex.hu (16 cikk) képezte a korpuszunk részét. A cikkeket az oldalak saját keresőjének segítségével töltöttük le. Amennyiben a keresőben nem lehetett a megadott dátumra szűkíteni a találatokat, a Google keresőjének segítségével kerestünk a cikkekre. Az elemzésbe így összesen 32 darab kormánypárti és 72 darab nem kormánypárti portálon közzétett cikket vontunk be. A korpusz összesen mintegy 64 500 szóból állt.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave