Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Összegzés

A kategorizáció nem a világ objektív észlelésén alapul, hanem a nyelvhasználók saját nézőpontja és felfogása alakítja az egyes kategóriák kialakítását (Győri 2022: 90). A jelen tanulmány a család kategóriáját vizsgálta a kilencedik Alaptörvény módosítás tükrében a magyarországi online hírportálokon. Dolgozatunk tehát nem arra vállalkozott, hogy a magyar társadalom családfelfogását általánosságban véve vizsgálja; sokkal inkább egy pillanatképet nyújt arról, hogy az online média miképpen kategorizálja és sematizálja a család fogalmát. Az eredmények azt mutatják, hogy a család kategória számos alkategóriája jelent meg a magyar online médiában, így például a férfiakból álló szivárványcsalád szinonimájaként a kétapás család és a gendercsalád a KP portálok részéről, míg a mozaikcsalád a NKP hírekben fordult elő. Az eredményeinkből kitűnik, hogy a magyar online médiában a hagyományos család kategória alatt azt a konstrukciót érthetjük, amelyben heteroszexuális, házas szülők gyermekeket nevelnek. A KP portálok voltaképpen a hagyományos család kategóriát nem a család alárendelt kategóriájának tekintik, hanem egyenlőséget tesznek a két kategória (tehát család és hagyományos család) között. Ugyanakkor az NKP médiában a hagyományos családmodell 19. századi változata jelent meg. A szivárványcsaládok kategóriáról viszonylag kevés sematikus tulajdonságot azonosítottunk: a KP médiában megkérdőjeleződik a szivárványcsalád család kategóriában való helye is. Ezzel szemben az NKP médiában az jelenik, meg, hogy a szivárványcsaládok voltaképpen azonos sémák mentén élnek, mint a hagyományos család kategóriába tartozók.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave