Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Az egyszülős családok is családok, de…

Az egyszülős családok másodrangú családokként való elfogadása az egyedülálló szülőkkel kapcsolatos közvetlen diskurzusban is jelen van. Egyrészt Novák Katalin általában azt hangsúlyozza, hogy a kormány mindenféle családot segít, így az egyedülálló szülőket és gyermekeiket is. Sőt, számos alkalommal azt is kiemelte, hogy az egyedülálló szülőket a közvéleménynek nem szabad elítélnie. Másrészt viszont azt is többször felvetette, hogy ezek a családok eltérnek az ideálistól. Például egy kifejezetten az egyszülős családok témájában, az állampolgárok, kutatók és politikai döntéshozók számára szervezett konferencián beszélt arról, hogy a kormánynak milyen szerepe van az egyszülős családok segítésében. Ezen alkalommal ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a hit- és erkölcstan, valamint a családi életre nevelés általános iskolai tantárgyakként való bevezetése azt a célt szolgálja, hogy megelőzzék az egyedülálló szülőséget és a hasonló helyzeteket. Bár azt is hozzátette, hogy a kormány célja, hogy segítsen azoknak, akik ilyen helyzetbe kerülnek (azaz egyedülálló szülővé válnak), az üzenet mégis az volt, hogy az egyedülálló szülőséget meg kell előzni. Továbbá azzal, hogy a hit- és erkölcstan tantárgyakat úgy említette, mint amelyek megakadályozhatják az egyedülálló szülővé válást, azt sugallta, hogy az egyedülálló szülői lét erkölcstelen. Hasonlóképpen, azzal, hogy a családi életre nevelés tantárgyat olyan eszközként említette, amely segít megelőzni az egyedülálló szülőséget, azt is sugallta, hogy az egyedülálló szülők nem tanulták meg, hogyan kell jó szülővé válni, vagy pedig kudarcot vallottak a családi életben. Az ehhez kapcsolódó idézet a következő:

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave