Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


Bevezető

Mióta létezik jog, ami az emberek közötti személyi viszonyokra reagál, a család fogalma azóta fel-felbukkan különböző jogforrásokban. A családnak van egy létező társadalmi jelentése, de a jogalkalmazó (például egy gyermekelhelyezési ügyben ítélkező bíró) nem hagyatkozhat a saját személyes benyomásaira és gyakorlati tapasztalataira, amikor el kell döntenie, hogy egy konkrét ügyben hogyan alakuljon a szülői felügyelet. A jogalkalmazó a jogot alkalmazza, ezért csak abból tud kiindulni, amit ebből a társadalmi jelenségből a jog is definiál. Az, hogy a jog a családot mint társadalmi jelenséget valamilyen formában meg kell, hogy ragadja, nem egy új kihívás, mégis, az utóbbi időben a család fogalma a közéleti viták kereszttüzébe került Magyarországon éppúgy, mint a világ más pontjain. Az, hogy a vita fellángolásának itthon oka vagy következménye-e az Alaptörvény L) cikke, nem jogtudományi kérdés, annyi azonban biztos, hogy az L) cikk (1) bekezdése a korábbiakhoz képest egy Magyarországon ismeretlen típusú családfogalmat hozott be a jogrendszerbe.1 A kérdéses alkotmányos rendelkezés folyamatosan bővülő tartalommal egyre részletesebb, ezáltal pedig egyre zártabb formában rögzíti, hogy mit kell érteni a családnak azon alkotmányos fogalmán, amelyre az államnak a családot óvó intézményvédelmi kötelezettsége vonatkozik.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave