Cserháti Gabriella

Projektmenedzsment a K+F+I térben


Projektvezetési megközelítések alkalmazhatósága a K+F+I projektekben1

A projektvezetési megközelítések áttekintését követően érdemes az innovációs projektek vonatkozásában több szempont alapján összehasonlítani az egyes megközelítéseket. A következőkben gyakorlati tapasztalatok alapján teszek kísérletet a tradicionális, agilis és hibrid szemlélet összevetésére többféle nézőpontból. Az összehasonlítást első lépésben a tervezési folyamat jellegzetességei alapján végzem. A hagyományos projektmenedzsment abból indul ki, hogy van egy megfogalmazott projekteredmény, amit a projekt során megvalósít a projektcsapat. Ennek alapján meghatározzák a feladatokat, a feladatok teljesítéséhez szükséges erőforrásokat, időtartamokat és ebből a projekt átfutási idejét. A projektet ezen tervek mentén próbálják meg teljesíteni. Az innovációs, kutatási és fejlesztési tevékenységeknél ugyanakkor a legtöbb esetben nem tudja előre a szervezet, hogy az alapötlet jó-e. Akármilyen profi is a végrehajtás, azt nem tudhatják előre, hogy jó piacot céloztak-e meg, jó időben kerül-e a piacra a termék, valóban erre van-e a felhasználóknak szüksége. Ezek kapcsán csak feltételezésekkel élhetünk és megpróbáljuk a feltételezések mentén a legjobb terméket előállítani. Azonban ez nem jó megközelítés, mert a feltételezések validálására kell elsősorban törekednünk ahhoz, hogy megismerjük a piacot, a felhasználókat, saját képességeinket. Az értéket tulajdonképpen ezzel a tanulási folyamattal állítjuk elő (Ries, 2011). Minél többet tudunk a piacról, a felhasználókról, a munkavállalóinkról, annál több értéket tudunk gyorsabban előállítani.

Projektmenedzsment a K+F+I térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 888 1

Az innovatív ötletek, kezdeményezések sikeressége azon múlik, miként tudjuk realizálni az elképzelést, megvalósítani azt, amit megálmodtunk. A kötet ebben nyújt hathatós támogatást a gyakorlati szakemberek, egyetemi hallgatók és minden érdeklődő számára.

A könyv a projektmenedzsment legfontosabb témaköreinek és eszköztárának ismertetésén túl bemutatja az egyes témakörök innovációs és kutatás-fejlesztési projektek szempontjából fontos vonatkozásait, sajátosságait; valamint rávilágít a megfelelő projektmenedzsment-eszközök kiválasztását segítő szempontokra a tágabb kontextus jellemzőit figyelembe véve. Az egyes témakörök kapcsán vállalati szakemberek közreműködésével összeállított esetpéldák szolgálják a projektmenedzsment-eszközök innovációs kontextusban történő alkalmazási készségének fejlesztését. Ezzel együtt az ismeretek elsajátításán és az alkalmazási készség fejlesztésén túl olyan szemléletmód is kialakul az olvasóban, amely elősegíti a projektvezetési eszköztár hatékony alkalmazását K+F+I projektek terén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/cserhati-projektmenedzsment-a-kfi-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave