Cserháti Gabriella

Projektmenedzsment a K+F+I térben


A megvalósíthatóság vizsgálata

Az előzőekben bemutatott eszközök segítségével részleteiben meghatározhatjuk a projekteredmény tartalmát és terjedelmi határait. Felmerül azonban a kérdés, hogy a projekteredményben megfogalmazott képességek ténylegesen megvalósíthatók, teljesíthetők-e (Görög, 2003). Megvan-e a szervezetnek a kellő erőforrása, szaktudása, kapcsolatrendszere, tőkéje a projekteredmény létrehozásához. Vannak-e olyan külső körülmények, amelyek befolyásolhatják a projektteljesítést. A létrehozandó projekteredmény valóban életképes lesz-e, amely képes értéket létrehozni a cég vagy a felhasználók számára. Ezen kérdések megválaszolásában a megvalósíthatósági tanulmányok nyújthatnak segítséget. A projekt témáját tekintve többféle területre vonatkozóan készülhet megvalósíthatósági elemzés, de természetesen nem szükséges minden projekt esetében minden szempontot részletesen megvizsgálni. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a technikai megvalósíthatóság, a projektmarketing, a gazdaságossági, a pénzügyi és a kockázatokra vonatkozó előzetes elemzések elkészítése minden projekt esetében javasolt. A következőkben Corsten és szerzőtársai (2008), valamint Görög (2003) nyomán a megvalósíthatósági elemzés szempontjainak tágabb körét mutatom be (7.3. ábra), amelyből a projekt tárgyának megfelelően érdemes a releváns szempontokat kiválasztani.

Projektmenedzsment a K+F+I térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 888 1

Az innovatív ötletek, kezdeményezések sikeressége azon múlik, miként tudjuk realizálni az elképzelést, megvalósítani azt, amit megálmodtunk. A kötet ebben nyújt hathatós támogatást a gyakorlati szakemberek, egyetemi hallgatók és minden érdeklődő számára.

A könyv a projektmenedzsment legfontosabb témaköreinek és eszköztárának ismertetésén túl bemutatja az egyes témakörök innovációs és kutatás-fejlesztési projektek szempontjából fontos vonatkozásait, sajátosságait; valamint rávilágít a megfelelő projektmenedzsment-eszközök kiválasztását segítő szempontokra a tágabb kontextus jellemzőit figyelembe véve. Az egyes témakörök kapcsán vállalati szakemberek közreműködésével összeállított esetpéldák szolgálják a projektmenedzsment-eszközök innovációs kontextusban történő alkalmazási készségének fejlesztését. Ezzel együtt az ismeretek elsajátításán és az alkalmazási készség fejlesztésén túl olyan szemléletmód is kialakul az olvasóban, amely elősegíti a projektvezetési eszköztár hatékony alkalmazását K+F+I projektek terén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/cserhati-projektmenedzsment-a-kfi-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave