Cserháti Gabriella

Projektmenedzsment a K+F+I térben


Egy ipari-akadémiai együttműködésben megvalósított K+F projekt tapasztalatai1

Az esetpélda egy nagy volumenű K+F projekt előkészítését és teljesítését mutatja be. A kutatás-fejlesztési és innovációs projektek esetében a kezdeményezés forrása (akadémiai vagy ipari) és a K+F tevékenység jellege (alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés, mérnöki fejlesztés) már eleve meghatározza, hogy mennyire definiálhatók a projekt kezdetén az elvárt eredmények, teljesítendő feladatok. Az akadémiai kezdeményezések jóval nyitottabb projektmegvalósítást tesznek lehetővé mind az elvárt eredmények, mind a lehetséges együttműködések szempontjából. Az ipari szereplőktől, vállalkozásoktól induló projektötlet ugyanakkor sokkal zártabb projektmegvalósítást vetít előre mind az eredmények, az együttműködések tekintetében, mind a versenyelőny megszerzése, megtartása céljából. A K+F tevékenység jellegét figyelembe véve az alapkutatásnál egy probléma megoldásának igényével indul el a projekt, ahol kevésbé determinált az elvárt eredmény, míg a kísérleti vagy mérnöki fejlesztés esetében ez már egész konkrétan meghatározható (Hary & Pekk, 2020). Az esetpéldában bemutatott projekt akadémiai és ipari együttműködésben valósult meg, amelyben az alapkutatási, alkalmazott kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenységek egymásra épültek.

Projektmenedzsment a K+F+I térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 888 1

Az innovatív ötletek, kezdeményezések sikeressége azon múlik, miként tudjuk realizálni az elképzelést, megvalósítani azt, amit megálmodtunk. A kötet ebben nyújt hathatós támogatást a gyakorlati szakemberek, egyetemi hallgatók és minden érdeklődő számára.

A könyv a projektmenedzsment legfontosabb témaköreinek és eszköztárának ismertetésén túl bemutatja az egyes témakörök innovációs és kutatás-fejlesztési projektek szempontjából fontos vonatkozásait, sajátosságait; valamint rávilágít a megfelelő projektmenedzsment-eszközök kiválasztását segítő szempontokra a tágabb kontextus jellemzőit figyelembe véve. Az egyes témakörök kapcsán vállalati szakemberek közreműködésével összeállított esetpéldák szolgálják a projektmenedzsment-eszközök innovációs kontextusban történő alkalmazási készségének fejlesztését. Ezzel együtt az ismeretek elsajátításán és az alkalmazási készség fejlesztésén túl olyan szemléletmód is kialakul az olvasóban, amely elősegíti a projektvezetési eszköztár hatékony alkalmazását K+F+I projektek terén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/cserhati-projektmenedzsment-a-kfi-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave