16.5. Reinkarnáció

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A meghatározó jegyek között már felbukkant a reinkarnáció fogalma. Az obi-ugor népek hitvilágának leírásában Valerij Csernyecovnak a lélektípusokról írott tanulmánya1 alapvető fontosságú. Az életet biztosító leheletlélek és az alváskor a testet elhagyó álomlélek mellett a szerző forrásai alapján elkülönít egy reinkarnációs lelket, amelynek feladatául az újjászületést nevezi meg. A reinkarnációt nemzetségen belüli folyamatként írja le, így feltételez egy „nemzetségi lélekállományt” is. A szinjai hanti adatok megerősítik azt, hogy a reinkarnációnak van köze a nemzetség határaihoz, a részletek alapján azonban ennél a csoportnál legalábbis módosítani kell az elképzelést. Már az is kérdés, hogy reinkarnációnak nevezhetjük-e azt, amikor egy újszülött esetében feltételezik, hogy valamelyik korábban elhunyt rokon született újjá benne. Nincs ugyanis szóval kifejezve az, hogy itt lélekvándorlásról lenne szó, az újjászületést kifejező ige etimológiailag leginkább a ’köpni’ igével hozható kapcsolatban, némi túlzással mintha a csecsemő az elhunyt kiköpött mása lenne… Az azonban tény, hogy a szinjai hantiknál a reinkarnáció szigorúan az apai leszármazási vonalhoz köthető, nők esetében pedig apjuk és férjük nemzetsége egyaránt teret ad nekik az újjászületésre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A gyász feldolgozásának sajátos módja, hogy a halottat visszavárják. A csecsemő születésekor jóslással megállapítják, melyik, a közelmúltban elhunyt rokon él a kisgyermekben. Ettől kezdve a megfelelő rokonsági terminust használják a gyermekre, felemlegetik elődje tulajdonságait, ajándékokkal halmozzák el. A reinkarnációs és valós rokoni szálak meglehetősen nagy keveredést tudnak okozni, hiszen idős férfiak nevezhetik lányunokájukat ’anyósom-asszony’-nak, fiatal felnőttek csecsemőket ’apám’-nak, ’anyám’-nak szólíthatnak, de előfordul az is, hogy elhunyt rokonok inkarnációit a korábbi rokonsági névvel illetik (pl. a ’feleséged’, a ’férjed’ stb.). Tovább nehezíti a helyzetet, hogy egy elhunyt férfi öt, egy nő négy helyre tud egy időben újjászületni. Inkarnációikat születésük időrendjében a rénszarvasfogat tagjainak megnevezése szerint nevezik el, és ezzel említik egymást, így lehet valakinek ’elsője’ vagy ’szélsője’ (azaz rénszarvasa a fogatban) a másik gyermek, fiatal.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

16.9. ábra. Reinkarnációs rokonság és rokonsági terminológia kapcsolata. A családfán szereplő vérrokonsági és reinkarnációs kapcsolatok alapján a kommunikáció során többféle rokonsági terminus jelenik meg, különböző mértékben igazodva az egyik vagy másik rendszerhez.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A reinkarnáció alapján kialakuló rokonsági rendszer természetesen nem írja felül a valós rokoni szálakat, viszont lehetőséget ad különleges megnevezések használatára, így egyfajta bennfentességet sugároz. Nem véletlenül használják a mai napig például a kollégiumban lakó gyerekek a reinkarnáción alapuló megszólításokat egyfajta titkos nyelvként.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave