Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


Bevezetés

A technológiai fejlődés és a technológiai innováció vizsgálata nem csupán a természettudományok és a műszaki tudományok területen érhető tetten. A bölcsészettudományok technológiai fejlődés iránti érdeklődése főként a technikatörténeti kutatásokban, a technológia értékorientáltságát vizsgáló filozófiai irányzatok kialakulásában és fejlődésében csúcsosodik ki. A szociológiai és pszichológiai gyökerekkel bíró technológiai és innovációelméleti kutatások sajátossága, hogy kiemelt figyelmet szentelnek a technológiai újításokat támogató mikro- és makroszintű jellemzőknek, valamint azok szervezeti és társadalmi adaptációjának, fogadtatásának. A közgazdaságtani kutatások általában véve a technológiai fejlődés, az innováció és a gazdasági növekedés kapcsolatrendszerének vizsgálatára fókuszálnak, míg a regionális tudományok homlokterében a technológiai fejlődés és a technológiai innováció „térbelisége”, regionális fejlődésre gyakorolt hatásainak modellezése áll. A gazdálkodás- és szervezéstudományok a nemzeti, ágazati innovációs rendszerek működésének, a vállalati szintű innovációs tevékenységek szerteágazó kérdéseinek, az újdonságok diffúziójának kutatásával foglalkoznak. A technológiai fejlődés új utakat nyit továbbá az orvostudományok fejlődésében, a művészettudományok gazdagodásában, miközben újabb és újabb kihívások elé állítja a jogszabályok alkotóit és a politikai döntéshozókat is. Ma már szinte közhely, hogy a technológiai fejlődés meghatározó szerepet játszik a gazdaság működése és versenyképessége, a vállalatok teljesítményének szinten tartása és fokozása, az életminőség az életszínvonal emelése terén. Vitán felül áll, hogy a technológiai fejlődés ütemének felgyorsulása, az infokommunikációs technológiák fejlődése és terjedése olyan állandó és átható, már bekövetkezett, illetve prognosztizálható gazdasági és társadalmi változásokat indukál, melyekhez való alkalmazkodás a szervezetek életben maradásának feltétele lett.

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave