Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


Összegzés – záró megállapítások

A technológiai projektek sajátos jegyei között tartható számon a technológiai innovációkat körüllengő magas bizonytalanság és magas kockázati kitettség, az újításokhoz köthető negatív és pozitív externális hatások mértéke, az érintetti kör összetettsége, valamint a projektek általában hosszú távon jelentkező profitgeneráló képessége. A technológia kiválasztása ki kell, hogy terjedjen a vállalat technológiai portfóliójával és az egyedi technológiai projektjeivel kapcsolatos döntéshozatalra. A technológiaiportfólió-modellek segítik összhangba hozni a vállalat már futó és indítani kívánt projektjeit a technológiai és üzleti szempontok egyszerre történő érvényesítésével. Az egyedi technológiai projektek egyedi értékelését és összemérését támogatják a hagyományos beruházás-gazdaságossági mutatószámok segítségével készített elemzések, fontos azonban megjegyezni, hogy a kockázatok figyelembevétele érdekében az így elkészített elemzések észszerű kiegészítését biztosíthatja az érzékenységvizsgálatok vagy a döntési fákra alapozott elemzések elkészítése. A beruházás-gazdaságossági mutatószámokra alapozott vizsgálatok általában egyszerű alkalmazhatóságuk és áttekinthetőségük okán segítik a technológiai projektek gazdasági szempontú megítélését és összemérését. A technológiai projektek esetében a döntéshozatal egyetlen kritériumra történő alapozása sokszor nem elegendő, hiszen esetükben eltérő nézőpontokat, egymással versengő szempontokat is érvényesíteni kell. A több szempontú értékelések elkészítését az ellenőrző listák, az egyszerű pontozásos módszer, illetve az analitikus hierarchikus eljárás is segíthetik, lehetőséget biztosítva a nem, vagy nehezen számszerűsíthető értékelési kritériumok alkalmazására. A technológiai menedzsment reálopciós megközelítése jól illeszkedik a technológiai fejlesztések többszakaszos természetéhez, és lehetővé teszi a technológiai projektekkel kapcsolatos döntéshozatali rugalmasság megőrzését. A technológiai úttérképezés módszerének alkalmazása és a technológiai úttérképek készítése segíti a vállalati, üzleti és technológiai stratégiák kapcsolatrendszerének megértését és vizuális megjelenítését, a stratégiai technológiamenedzsment tevékenységek rendszerszintű értelmezését és összekapcsolását. Hozzájárulnak ahhoz, hogy a technológiai előrejelzésekre és vállalati célokra alapozva azonosíthatók legyenek a fejlesztést igénylő területek, feltárásra kerüljenek az egyes fejlesztési tevékenységek kapcsolatai, mely alapján a technológiai alternatívák kiválasztása és a technológiai akcióprogramok meghatározása is megtörténhet.

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave