Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


Összegzés – záró megállapítások

A vállalatok a technológiai megszerzésének belső és külső módjai közül választhatnak. A házon belüli fejlesztések révén a vállalatok irányításuk alatt tarthatják a stratégiai fontosságúnak ítélt technológiáik fejlesztését, erősíthetik, megújíthatják technológiai képességeiket. Szűk értelemben a vállalati K+F tevékenységek az alapkutatást, az alkalmazott kutatást, a kísérleti fejlesztést foglalják magukban, ám a K+F tevékenységek a technológiai életciklus összes fázisában jelen vannak, technológiai szolgáltatásokat nyújtanak. A K+F tevékenységek kulcsfeladata a technológiai portfólió és a technológiai projektportfólió menedzselése, a termék- és szolgáltatásfejlesztés, valamint a folyamatfejlesztés támogatása. A termékek és szolgáltatások fejlesztési folyamatát leíró innovációs modellek fő állomásait a technológiai-toló, a piaci húzó, a szimultán kapcsolati, az integratív és a hálózatos modellek képezik, melyek eltérő szerepeket és feladatokat tulajdonítanak a K+F tevékenységeknek. Az innováció hálózatos modellje és a nyílt innovációs modell hangsúlyozza a külső érintettek fejlesztési folyamatokba való bevonásának szükségszerűségét, mely révén a tudásvagyon gazdagíthatóvá válik. A nyílt innovációs modell értelmében a technológia felett gyakorolt kontroll nyújtotta előnyt felváltja a piacképes újítások sorozatával való gyors megjelenés előnye. A termék- és szolgáltatásfejlesztési tevékenységek nem függetleníthetők a folyamatfejlesztési tevékenységektől. A technológia külső forrásokból való megszerzésének módjait a tevekénységkiszervezés, a licencmegállapodások, a stratégiai együttműködések, a hálózatokba történő bekapcsolódás, a közös vállalatok létrehozása, valamint az egyesülések és felvásárlások révén történő technológiabeszerzés alkotják. A partnerségek ezen típusai közötti választást befolyásolja a megszerzése tárgyát képező technológia típusa, a szervezet rendelkezésre álló tőkéje, az elköteleződés és a rugalmasság megőrzésének viszonya, a felek közötti bizalom mértéke. Mind a belső, mind a külső forrásból történő technológiabeszerzés esetében fontos feladat a szervezeti feltételrendszerek megteremtése, a tevékenységek folyamatos ellenőrzését és a kiigazítások meghozatalát támogató kontrollrendszerek kiépítése.

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave