Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


Összegzés – záró megállapítások

A vállalatok technológiájának piaci sikeressége nagymértékben függ a célpiacra vonatkozó ismeretektől. A piackutatási módszerek sokasága áll a vállalatok rendelkezésére, melyek közül a legnépszerűbb eszközöknek az etnográfiai vizsgálatok, a kérdőíves felmérések, a vezérfogyasztói és fókuszcsoportos megkérdezések tekinthetők. A módszerek hatékonysága nemcsak a vállalat piaci ismereteitől és a technológia újdonságtartalmától függ, arra erőteljes hatást gyakorol az is, hogy a fogyasztók mennyire képesek saját igényeiknek és elvárásaiknak hangot adni. A vevői igények általában egy adott probléma feloldásának vágya mentén kerülnek megfogalmazásra és nem korlátozódnak csupán termékjellemzőkkel kapcsolatos elvárásokra. Ennek felismerése teszi lehetővé a vállalatok számára, hogy radikális, megbontó technológiai újításokkal is megjelenhessenek a piacon. A technológiai újítások iránti nyitottság és átvételi reakcióidő alapján eltérő fogyasztói csoportok azonosíthatók, a technológiai stratégia ezen fogyasztói csoportok elvárásait figyelembe véve kerülhet kialakításra, folyamatos kiigazításra. A fogyasztói igények időben változnak, a technológiai stratégia feladata a változásokra adott válaszok technológiai akcióprogramok formájában történő leképezése. A technológiai újítások technológiaitranszfer-megoldások segítségével is értékesíthetők, ha a piacosítás valamely szakadékának felszámolásához hiányoznak a szervezeti képességek, vagy a fejlesztés nem illeszkedik szervesen a vállalat stratégiai célkitűzéseihez. A technológiai erőforrások és képességek kiaknázása nem nélkülözheti a folyamattechnológiák fejlesztését és javítását. A technológiai bázis kiaknázásának képességét pedig meghatározzák a szervezet strukturális és kulturális jellemzői, alkalmazott koordinációs és kompenzációs mechanizmusai.

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave