Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


A forradalom első évfordulója Debrecenben

Abban, hogy 1848–1849 öröksége – Pierre Nora szóhasználatával – első számú emlékezethellyé vált Magyarországon, Gyáni Gábor szerint „kulcsszerepe volt annak, hogy az ünnep gyorsan hagyománnyá lett”.1 Ehhez jelentős mértékben hozzájárult, hogy már az első évfordulón, 1849. március 15-én is megemlékeztek az alkalomról számos helyen az országban. A Debrecenben mint ideiglenes fővárosban különösen nagyszabású megemlékezést rendeztek az ott tartózkodó politikai szereplők, továbbá polgárok, katonák és a felekezetek képviselői részvételével. Az ünneplés délelőtt a város katolikus templomában, a Szent Anna plébánián kezdődött, majd méltóságteljes átvonulást követően a református Nagytemplomban folytatódott. Szoboszlai Pap István püspök a Nagytemplomban elmondott könyörgésében kijelölte az emlékezés távlatait: „Nemzeti ünnepet szentelve dicsőítésedre jövünk Te hozzád ma, megújult nemzet-életünk évnapján; a’ mai napon, mellyet Te választottál, Te rendeltél, hogy lenne ez a’ magyar nép között elfogyhatatlan emlékezetben nemzetségről nemzetségre.”2 Az istentiszteletet követően katonai díszszemlét tartottak a Piac utcán, illetve a Városháza előtti térségen (amelyet 1848–49-ben hivatalosan is Szabadság térnek neveztek3), ahová a tömeg is díszmenetben vonult. A délutáni alkalom a város Péterfia utcai kapujától északra, a Nagyerdő parkosított részén, a Fürdőháznál (Vigadó) folytatódott, ahová már jóval kötetlenebbül sétálhattak ki az ünneplők. Egy-két szónoklat elhangzott, de az estébe nyúló rendezvény többé-kevésbé szervezetlen zenés mulatság volt, ökörsütéssel és borral.4

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave