Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


Előszó

Az utóbbi néhány évben a Magyar Emlékezethelyek Kutatócsoportunk pályázatai keretében egyebek mellett azzal a kérdéssel foglalkoztam, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a közösségi identitást, illetve hogyan formálták azt. Érdekelt, hogy az ünneplések miként értelmezhetőek a lokális, a nemzeti és a felekezeti hovatartozás összefüggésében, illetve, hogy e három identitásforma sajátos összefonódásainak milyen következményei voltak a közösségi emlékezet alakítására. Debrecen vonatkozásában arra fókuszáltam, hogy a Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához. Mindeközben arra is törekedtem, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembevételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalomismerettel árnyaljam. A kutatásaim eredményeképpen elkészült tanulmányok, szakmai és népszerűsítő előadások egy része azonos irányba kezdett mutatni, így ezek átdolgozásával, összefésülésével állt össze ez a monografikus jellegű kötet. Az ebben foglalt elemzéseimet meghatározó elméleti és módszertani szempontok ismertetését, valamint a kutatástörténeti áttekintéseket az egyes fejezetek elején vagy a leginkább releváns szakaszában végzem el.

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave