Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


A gályarabok emlékezete és a református egyháztörténet-írás a 19. század második felében

A Nagytemplom és a Református Kollégium közötti Emlékkertben 1895 szeptemberében állították fel a protestáns gályarabok monumentumát, ám az, hogy Debrecenben alakuljon ki a 17. század végi perzekúcióra való emlékezés legfontosabb helye, önmagában nem egészen volt egyértelmű. Egyrészt ugyanis e város nem esett bele abba a mintegy 30 (a Hódoltságon és Erdélyen kívüli) vármegyébe, amelyek protestáns lelkészeire és rektoraira érvényes volt az 1674. március 5-i pozsonyi rendkívüli bíróság („vésztörvényszék”) előtt való megjelenés kényszere, a velük szemben indított, koncepciós vádakkal terhelt per következményeként.1 Másrészt pedig a gyászévtized örökségének magyarországi hagyományozódása, illetve – a protestánsokkal szembeni 17. századi jogtiprások, sőt üldöztetések miatti – aktualizálása sem csak Debrecenhez kötődött, hanem erőteljesen kapcsolódott a Felföldhöz, a Dunántúlhoz és Erdélyhez is. Sőt, a magyarországi gályarabok emlékezete Nyugat- és Észak-Európa bizonyos protestáns közösségeiben is tovább élt a 17–18. század fordulója után.2 Hogy a 19. század végére mégis Debrecen lett az emlékezés egyik legfontosabb református központja (Sárospatak mellett, majd azon is túlnőve), az id. Révész Imre és Balogh Ferenc professzoroknak volt köszönhető, valamint a jelentős mértékben hozzájuk kötődő, a debreceni képzésében meghatározóvá vált hitvallásos teológiai irányvonalnak, az ún. új ortodoxiának3 volt a következménye. Mint e fejezetben látni fogjuk, az emlékoszlop-felállításhoz, magának az emlékoszlop ikonográfiájának és feliratainak megalkotásához, valamint a hivatalos debreceni, kollégiumi emlékezésmechanizmusok századvégi kialakulásához konkrét lépések vezettek a megelőző évtizedekben. A következőben a gályarab-emlékezet térbeliesítésének részint e korábbi, közvetett előzményeit, részint a közvetlen előkészületeket veszem figyelembe. Nagyjából kronológiai sorrendben: az 1850-es évek második felének politikai kontextusától, a Bach-korszak első megrendülésének és a közélet első újjáéledésének időszakától a kiegyezést követő negyedszázad végéig.

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave