Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


A protestantizmus 16–17. századi történetének szabadságharc utáni értelmezése

Újabban alaposabban is feldolgozták azt a témát, hogy a felekezetileg sokszor a protestantizmushoz kötődő, de alapvetően világi történetírók és publicisták a szabadságharc leverésétől kezdve egyre inkább úgy értelmezték, hogy a 16–17. századi reformáció és a vallási küzdelmek, valamint a rendi szabadságért folytatott jogi, politikai, időnként katonai harcok a 19. századi függetlenségi törekvések előképei, ahhoz vezető lépcsőfokai voltak.1 Sőt, az a gondolat, hogy az 1848–49-es forradalom és szabadságharc nem más, mint a Bocskaival kezdődő felkelések sorozatának folytatása, és a kirobbantásáért is elsősorban a protestantizmus a felelős, már Andrássy György gróf 1849 januárjában megfogalmazott, a bécsi udvarnak szánt emlékiratában is vádként hangzott el.2 Valamint Dessewffy Emil is a protestantizmushoz kapcsolta a megelőző háromszáz év „forradalmi elem”-eit.3 Az 1850-es, 60-as évek fordulóján a pátensharcnak nevezett folyamat következménye volt, hogy számos meghatározó protestáns gondolkodó értelmezése szerint a magyar nemzeti, politikai liberalizmus, valamint a magyar protestantizmus szorosan kapcsolódott egymáshoz.4 Ám nemcsak a (főképp a budapesti és részben a sárospataki református hittudományi oktatásra jellemző) teológiai liberalizmus próbálta formálni a „magyar”-nak nevezett kálvinizmus történelmi és kulturális hagyományai alapján a nemzeti azonosságtudatot, hanem ez még inkább a debreceni új ortodoxiára volt jellemző. Ez utóbbi teológiai irányzat képviselői a reformátusság megújulását hirdették, a racionalista és liberális irányzattal szemben teológiai szempontból biblikusabb, evangéliumibb identitást akarnak adni az egyháznak, elvetve a néhány pesti teológus által szorgalmazott protestáns unió lehetőségét.5

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave