Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


A gályarabok emlékezete és a rendszeres egyháztörténeti kutatás összefonódása az 1850–60-as években

A gályarabokról szóló, szisztematikus egyháztörténeti feldolgozást Magyarországon először Tóth Ferenc pápai teológiai tanár készült írni a 18. század végén. Számos információt gyűjtött össze, kiterjedt levelezést folytatott, főképpen a leszármazottakkal. A munka ugyan nem valósult meg, de bizonyos adatok bekerültek a Tóth által 1808-ban és 1812-ben megjelentetett református püspökéletrajzokba.1 A szabadságharcot megelőző időszakból nemcsak tudományos feltárásra van példa, hanem a protestáns gályarabok iránti allegorizáló érdeklődésre is. Például 1846-ban készült egy festmény az egyik gályarabságra ítélt református prédikátorról, Jablonczai Pethes János leányától búcsúzik a leopoldvári börtön ablakánál 1674-ben címmel. Festője, Kiss Bálint a kor neves művésze volt, aki mint szentesi lelkészgyermek, ismerte a Jablonczaiak leszármazottját, családi hagyományok alapján tudott erről az eseményről. A képről számos művész készített kópiát, és népszerű volt a folyóiratokban terjesztett litográfia. Különösen a levert szabadságharcot követő években érzékelhető a kultusza: a felekezeti üldöztetés témáját aktualizálták, és Habsburg-ellenes összefüggésben értelmezték.2

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave