Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


Egyháztörténeti kutatások és ünnepi megemlékezések mint az emlékoszlop-állítás előkészületei az 1870-es években

A fentiekben láttuk, hogy az 1860-as évek második felétől a debreceni teológián is elkezdődött a protestáns múltra való összetett (szakmailag megalapozott, de ezzel együtt erősen jelenközpontú) egyháztörténet-írás és emlékezés. Sőt, úgy látom, s a következőkben szövegpéldákkal azt szeretném bizonyítani, hogy Balogh Ferenc, illetve Rácz Károly íróasztalánál, műhelymunkájában az 1870-es évektől megformálódó bizonyos írások a gályaraboszlop majdani, 1895-ös felállításának előkészítőiként is értelmezhetőek.1 Ami azt jelenti, hogy a különböző írott és szóban előadott egyháztörténeti, illetve az ezekhez sokszor közel álló református identitáserősítő szövegek tropológiája az emlékezés térbeli megnyilvánulása felé mutat. Ha az említett református egyháztörténészek írásaiban eleinte még nincs nyoma annak, hogy gályarab-emlékművet akartak volna állítani, az bizonyos, hogy egy efféle, a tárgyiasuló emlékezetről szóló metaforikus elbeszélésmód egyre hangsúlyosabbá vált szövegeikben. E tendencia hasonlónak látszik ahhoz, ahogyan a 19. század elejétől kezdve Magyarországon általában is jellemzővé válik a nemzeti panteonizáció, azaz a „nemzet kollektív emlékezetét reprezentáló (imaginárius) dicscsarnok” nyelvi, retorikai megalkotása, „ceremoniális kommunikációja”. Majd ennek nyomán (tervek szintjén legalábbis) egy valódi panteon felépítése és működtetése lett a cél, amely a „nemzet kollektív emlékezetét reprezentál[hatná]”.2

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave