Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


A felekezeti és a nemzeti ünneplés összefonódása Debrecenben, a rendszeres kollégiumi ünnepléseket (1889) megelőzően

A magyarországi protestáns egyházakban már a 17. század óta tartottak reformációs ünnepélyeket, ám ezek az alkalmak korábban – főképp németországi mintára – jórészt a centenáriumokhoz kötődtek (1617, 1717, 1817).1 A 19. század eleji, Payr Sándor által alaposabban áttekintett harmadik jubileumi alkalmat követően ugyan több évben is előfordult az ünneplés, ez azonban lassan vált rendszeressé a magyarországi protestáns gyülekezetekben, különösen a reformátusság körében. (Bár az alapos kutatás még mindig hiányzik e témában.)2 Nem volt ritka ezeken a kerek reformációs évfordulókon a katolicizmussal szembeni relációban megfogalmazott identitás formálása. Ez az önkép a 19. század utolsó két évtizedének hivatalos debreceni iskolai ünnepei alkalmával is nyilvánosságot kapott, ahogyan a következőkben látni fogjuk. De már ezeket megelőzően is volt példa arra, hogy vitahelyzetben emlékeztek meg az október 31-i évfordulóról. 1878-ban például Balogh Ferenc arról szólt felháborodva, hogy az előző év őszén, 1877-ben éppen a reformáció emléknapján kezdte meg „a magyar ultramontán hetilap, a »Religio« Kálvin és a kálvinizmus ellen a szörnyű támadást”.3

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave