Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


Bevezetés

Az 1848–49-es szabadságharc utolsó hónapjait tárgyaló feldolgozások többsége azzal a kérdéssel foglalkozik elsősorban, hogy a magyar kormány miképpen próbálta irányítani a katonai felkészülést az intervenciós támadással szemben, illetve hogyan próbáltak külföldi segítséget kérni és diplomáciai eszközökkel elmozdulni a kompromisszumkeresés irányába, még ha ezek a politikai lépések a kortársak korabeli és utólagos nézőpontjából, valamint számos történetíró álláspontja szerint nem is mindig tűntek megfelelőnek. Az alábbiakban viszont arra a kevésbé vizsgált kérdésre hívom fel a figyelmet, hogy miképpen reagáltak a kortársak, illetve hogyan értelmezték a későbbi visszaemlékezők egyrészt a debreceni székhelyű kormány által május 18-án, az immár bizonyossá váló orosz intervenció megakadályozása céljából meghirdetett, rendszeresen mondandó országos imádságot és a június 6-ára elrendelt nemzeti böjtöt; másrészt pedig a június 27-i (immár pesti) kormányrendelet előírását, amely szerint a szabadságharc keresztes háború formájában folytatandó.

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave