Fazakas Gergely Tamás

Emlékezet és térhasználat

Nemzeti és felekezeti ünneplés Debrecenben a 19. század második felében


Az emlékezés új terei a gályaraboszlop felállítását követően (1895–1898)

A következő évben, 1895. szeptember 21-én – a Tiszántúli Református Egyházkerület őszi közgyűlésének megnyitását követően, ugyanazon a napon, amikor ifjú lelkészeket avattak fel ünnepélyesen – az Emlékkertben leleplezték a gályarabok emlékoszlopát.1 Nem messze ettől, a park közepén (a mai Bocskai-szobor helyén) állt 1867 óta a levert szabadságharcot allegorikusan megjelenítő oroszlánszobor (1899-ig, amikor a Honvédtemetőbe került).2 Az Emlékkert nyugati szélén 1873 óta megtalálható volt egy harmadik emlékmű is, amelyet a debreceni református mecénás házaspár, Szombathy István főbíró és felesége, Veresmarti Zsuzsanna tiszteletére állítottak (1936-ban áthelyezték az általuk alapítvánnyal támogatott Verestemplom mellé).3 Ez utóbbi monumentum, tudtunkkal, sohasem kapott jelentősebb ünnepi figyelmet. A fenti három emlékművön túl számítandó még Csokonai 1871-ben leleplezett szobra, amely az elkülönült térbeli egységet képező, ún. keleti vagy kis Emlékkertben állt, az észak–déli út túloldalán.

Emlékezet és térhasználat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 615 077 8

A kötet azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a 19. század második felében bizonyos kommemorációs jelenségek miképpen reprezentálták a debreceni identitást, illetve hogyan alakították azt. Az egyes fejezetek vizsgálják, hogy miként értelmezhetőek a szabadságharcra vonatkozó városi ünneplések, valamint a reformáció 16. századi kezdetére és a 17. század végi protestáns gályarabságra emlékező alkalmak. Az írások arra is fókuszálnak, hogy a Debreceni Református Kollégium, illetve tágabban, a Református Egyház meghatározó személyiségei által formált felekezeti önszemlélet és múltkép hogyan viszonyult a városi, illetve nemzeti identitáshoz és emlékezetkultúrához.

Mindeközben a kötet arra törekszik, hogy a lokális szempontú megközelítéseket, a helyi identitáselemek és emlékezetkonstrukciók elemzéseit más régiók és egyéb felekezetek vizsgálati eredményeinek figyelembe vételével, összehasonlító szemlélettel, a tágabb kontextus megértésével, bőséges forrás- és szakirodalom-ismerettel árnyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fazakas-emlekezet-es-terhasznalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave