Noszkay Erzsébet (szerk.)

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán


Következtetés

Mint a fentiekből kirajzolódik, a tudáskommunikáció többdimenziójú fenomén. Hatékony menedzselése egyaránt kíván vállalatvezetési, pszichológiai, szociálpszichológiai, kommunikációs, sőt bizonyos nyelvészeti ismereteket és az ezek összehangolásához szükséges rendszerben gondolkodást és jártasságot. Az infrastruktúra elvileg sok tekintetben rendelkezésre áll. A kommunikációs folyamatok tervezése, a támogató kultúra meghonosítása, az infrastruktúra további kiépítése, az egyének megfelelő kommunikációs készségének fejlesztése a vállalatvezetés más területeivel karöltve valósulhat meg. Ennek sikerességéhez további kutatásokra is szükség van mind bizonyos pszichikai folyamatok vonatkozásában, a megismerés, a tanulás, a tudástranszfer tekintetében, mind a digitális kultúrán felnőtt nemzedék(ek) kommunikációja átalakulásának területén. Nélkülözhetetlen a vállalati gyakorlatban a generalisták átfogó látásmódja, rendszerszemélete is. Az e területekről származó új ismeretek támpontul szolgálnak a tudásmenedzsment kiemelten fontos területének, a tudáskommunikációnak a menedzseléséhez.

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 913 0

Tudás és menedzsment. Két szó, amit együtt emlegetünk ebben a kötetben. Az üzleti sikerhez évszázadokon keresztül három dolog kellett: nyersanyag, tőke és munkaerő. A szükséges szaktudás kevéske, a transzfer pedig célorientált volt: „Add át a fiadnak”.

Évszázadok során, napjainkra nagyon megváltozott a helyzet, amelynek „eredményei” a fogyó anyagkészletek, a dráguló energia, a környezetpusztulás, a globális demográfiai helyzet problémái, s az erre adható válaszok és problémamegoldások bonyolultabbá váló tudásigénye. Ebből következik az Ipar 4.0-nak nevezett átalakulás szükségszerűsége, az agrárgazdaság forradalma, az elavuló nyersanyag-tőke-munkaerő háromszög „beburkolása” a tudás köpenyével. A fejlett világ évszázadok óta halmozza gazdagságát, ezen alapuló technológia- és tudományfejlődését, fejleszti globális rendszereit, s rohamosan tér át a nyersanyag- és energiaigényes ipari gazdaságok zsákutcája helyett a tudásalapú és környezettudatos működésre.

Az MTA Gazdálkodástudományi Bizottsága alá tartozó Tudásmenedzsment Munkabizottságnak a huszadik évfordulójára készített kötetben épp ezt a kérdést teszik fel a kutatók: Kiránt-e bennünket a bajból a tudás helyes és hatékony menedzselése?

A kötet az alapító-elnökasszony történeti áttekintésével alkalmat ad a sokoldalú, eltérő hátterű és érdeklődésű kutatókból és oktatókból álló közösség munkájának megismerésére, a tudásmenedzsment szerteágazó szakterületeinek bemutatására. A további, neves szerzők mind saját kutatási területük szempontjából világítják meg az előbbi dilemmára adható igen sokrétű válaszokat.

Jeff Angus tapasztalt vezető informatikai szakértő szerint egyes emberek a tudásmenedzsmentre azt mondják, hogy az csak egy üres szóösszetétel. Nem az, hanem egy cselekvésre késztető tudományág. Remélem, ez a kötet is gondolkodásra késztet minden Tisztelt Olvasót – és hozzásegíti a vezetőket ahhoz, hogy cselekedjenek.

Dobay Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/noszkay-tudasmenedzsment-a-kovetkezo-ket-evtized-hataran//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave