Noszkay Erzsébet (szerk.)

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán


Bevezetés

A tanulmány rendszerelvű és multidiszciplináris értelemteret nyit, a gazdálkodás-, a vezetés-, és a humán tudományok ágyazatában. Ha szükséges, kapcsolódunk a filozófiai gondolkodáshoz, mivel a testi észlelés fenomenológiája segítségünkre van a tudás és a tudás számos formájának megértésében. A tudás több mindent jelent(het). Néhányat említve: tenni tudni, érteni tudni, felismerni tudni, mondani tudni, ismerni, tapasztalni. A tudás a személyben, pontosabban: a testben képződik, és adott esetben ott bomlik le, mert nemcsak épülünk, de felejtünk is. A tárgyak és a digitális tárgyak a tudás reprezentációi csupán. Ezen reprezentációk tárolására használunk papírt és/vagy elektronikus számítógépet (digitális tárgyakat). Azonban a kérdés elhangzik: Mi a filozófia? Deleuze és Guattari szerint „a filozófia a szó szigorúbb értelmében olyan tudomány, amely teremt: fogalmakat teremt”1 (Deleuze–Guattari, 2013, 10). Emellett, mint írják, „[n]incsen egyszerű fogalom. Minden fogalom számos összetevőből áll, és ezek az összetevők határozzák meg” (Deleuze–Guattari, 2013, 19). A multidiszciplináris és rendszerelvű megközelítési mód nyújt lehetőséget számunkra abban, hogy több szempont, több diszciplína szerint bejárjuk, körüljárjuk és számba vegyük a címben jelölt témakört: a tudás digitális tárgyait és azok sokoldalú és sokféleségében egyidejű kontrollját. A rendszerelvek: a rendszerezés és a rend elvei segítenek az építkezésben, a fejlesztésben és az újjáalakításban. Feltárjuk a digitális tárgyiságot és a digitális test mibenlétét. Mindezek előtt lássunk ezúttal néhány tudásértelmezést.

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 913 0

Tudás és menedzsment. Két szó, amit együtt emlegetünk ebben a kötetben. Az üzleti sikerhez évszázadokon keresztül három dolog kellett: nyersanyag, tőke és munkaerő. A szükséges szaktudás kevéske, a transzfer pedig célorientált volt: „Add át a fiadnak”.

Évszázadok során, napjainkra nagyon megváltozott a helyzet, amelynek „eredményei” a fogyó anyagkészletek, a dráguló energia, a környezetpusztulás, a globális demográfiai helyzet problémái, s az erre adható válaszok és problémamegoldások bonyolultabbá váló tudásigénye. Ebből következik az Ipar 4.0-nak nevezett átalakulás szükségszerűsége, az agrárgazdaság forradalma, az elavuló nyersanyag-tőke-munkaerő háromszög „beburkolása” a tudás köpenyével. A fejlett világ évszázadok óta halmozza gazdagságát, ezen alapuló technológia- és tudományfejlődését, fejleszti globális rendszereit, s rohamosan tér át a nyersanyag- és energiaigényes ipari gazdaságok zsákutcája helyett a tudásalapú és környezettudatos működésre.

Az MTA Gazdálkodástudományi Bizottsága alá tartozó Tudásmenedzsment Munkabizottságnak a huszadik évfordulójára készített kötetben épp ezt a kérdést teszik fel a kutatók: Kiránt-e bennünket a bajból a tudás helyes és hatékony menedzselése?

A kötet az alapító-elnökasszony történeti áttekintésével alkalmat ad a sokoldalú, eltérő hátterű és érdeklődésű kutatókból és oktatókból álló közösség munkájának megismerésére, a tudásmenedzsment szerteágazó szakterületeinek bemutatására. A további, neves szerzők mind saját kutatási területük szempontjából világítják meg az előbbi dilemmára adható igen sokrétű válaszokat.

Jeff Angus tapasztalt vezető informatikai szakértő szerint egyes emberek a tudásmenedzsmentre azt mondják, hogy az csak egy üres szóösszetétel. Nem az, hanem egy cselekvésre késztető tudományág. Remélem, ez a kötet is gondolkodásra késztet minden Tisztelt Olvasót – és hozzásegíti a vezetőket ahhoz, hogy cselekedjenek.

Dobay Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/noszkay-tudasmenedzsment-a-kovetkezo-ket-evtized-hataran//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave