Noszkay Erzsébet (szerk.)

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán


A digitális kőtáblaprobléma hatása a tudástranszferre

A fenntarthatóság szempontjából kulcskérdés a tudások hosszú távú tárolása. Gondoljunk arra, hogy ha van hozzá abc és nyelvismeret, gond nélkül el tudjuk olvasni a 3-4000 éves csont-, agyag- és kőtáblákat, vagy a Gutenberg-korból származó, akár 500 éves ősnyomtatványokat, míg egy CD-lemez vagy egy VHS-kazetta tartalmának elolvasása már komoly problémát jelenthet. Azonban ez nem csupán az adat(tudás)hordozó fizikai időtállóságának problémája. Napjainkban az adatok, dokumentumok és multimédiás anyagok szinte kizárólag digitálisan keletkeznek, ahogy az explicit tudások hordozói is digitális tárolórendszerek, amelyektől azt várnánk el, hogy – egyfajta digitális kőtáblaként – kvázi örökre legyenek képesek megőrizni a tartalmakat. Azonban az elektronikus világban a tárolás és visszakeresés problémája azáltal éleződik ki igazán, hogy a tárolóeszközök – szalagok, merevlemezek, memóriák, optikai tárolók – adatvesztésmentes várható élettartama a tapasztalatok alapján össze sem hasonlítható egy kőtábláéval: mindössze néhány év, illetve 1-2 évtized. (Ne vezessen bennünket félre a gyártók által a tárolókra megadott MTBF – két meghibásodás között eltelő átlagos idő – értéke, ami akár 5 millió óra is lehet (Atpinc, 2019. 06. 06.) Ez a mutatószám az első meghibásodás várható idejéről nem mond semmit, csak az azt követőkről (Balogh et al., 1980). Mindazonáltal adatvesztés esetén már az első meghibásodás is tragikus lehet az adott tartalomra nézve.) Emellett a szoftverkörnyezetek is változnak, avulnak. Egyes korábban használt fájlformátumokat már nem olvasnak be az aktuális verziójú rendszerek, tehát az adatok hozzáférhetősége, visszakereshetősége érdekében át kell azokat alakítani. Mindez különösen élesen vetődik fel, ha a tudások korábbi hordozói, művelői már nincsenek köztünk, ha kulturális örökségek megőrzéséről van szó (Kiss, 2007; Bassa–Kiss, 2011). Természetesen rendelkezésre állnak az adatvesztés esélyét csökkentő technológiák, például a biztonsági másolatok, többszörös tárolás, hibajavító kódolás. Azonban ez még nem elegendő. Szükség van a digitális kőtáblára, ami valójában nem egy egyszerű eszköz, nem egy médium.

Tudásmenedzsment a következő két évtized határán

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 913 0

Tudás és menedzsment. Két szó, amit együtt emlegetünk ebben a kötetben. Az üzleti sikerhez évszázadokon keresztül három dolog kellett: nyersanyag, tőke és munkaerő. A szükséges szaktudás kevéske, a transzfer pedig célorientált volt: „Add át a fiadnak”.

Évszázadok során, napjainkra nagyon megváltozott a helyzet, amelynek „eredményei” a fogyó anyagkészletek, a dráguló energia, a környezetpusztulás, a globális demográfiai helyzet problémái, s az erre adható válaszok és problémamegoldások bonyolultabbá váló tudásigénye. Ebből következik az Ipar 4.0-nak nevezett átalakulás szükségszerűsége, az agrárgazdaság forradalma, az elavuló nyersanyag-tőke-munkaerő háromszög „beburkolása” a tudás köpenyével. A fejlett világ évszázadok óta halmozza gazdagságát, ezen alapuló technológia- és tudományfejlődését, fejleszti globális rendszereit, s rohamosan tér át a nyersanyag- és energiaigényes ipari gazdaságok zsákutcája helyett a tudásalapú és környezettudatos működésre.

Az MTA Gazdálkodástudományi Bizottsága alá tartozó Tudásmenedzsment Munkabizottságnak a huszadik évfordulójára készített kötetben épp ezt a kérdést teszik fel a kutatók: Kiránt-e bennünket a bajból a tudás helyes és hatékony menedzselése?

A kötet az alapító-elnökasszony történeti áttekintésével alkalmat ad a sokoldalú, eltérő hátterű és érdeklődésű kutatókból és oktatókból álló közösség munkájának megismerésére, a tudásmenedzsment szerteágazó szakterületeinek bemutatására. A további, neves szerzők mind saját kutatási területük szempontjából világítják meg az előbbi dilemmára adható igen sokrétű válaszokat.

Jeff Angus tapasztalt vezető informatikai szakértő szerint egyes emberek a tudásmenedzsmentre azt mondják, hogy az csak egy üres szóösszetétel. Nem az, hanem egy cselekvésre késztető tudományág. Remélem, ez a kötet is gondolkodásra késztet minden Tisztelt Olvasót – és hozzásegíti a vezetőket ahhoz, hogy cselekedjenek.

Dobay Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/noszkay-tudasmenedzsment-a-kovetkezo-ket-evtized-hataran//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave