Magyar Zoltán

Szent István a magyar kultúrtörténetben


Oltárok, oltárképek

Az egyházi tisztelet fontos részét alkották a templomok oltárai, oltárképei. Amikor egy templom elkészült, névadó patrónusának oltárt (a főoltárt) volt kötelező szentelni, így legkevesebb 200–300 középkori Szent István-oltárt tételezhetünk fel. Természetesen a nagyobb templomok több oltárral is rendelkeztek (a váradi és a zágrábi székesegyházban például közel félszáz ilyen emlékről tudunk, amelyek között bizonyára ugyancsak volt István tiszteletére szentelt oltár – bár nem róla nevezték el a templomot. Az oltárok főhelyén a patrónus festett képe (ritkábban szobra vagy ereklyetartója) állt. A középkorban a szárnyas oltárokon akár több tucat szentet is megfesthettek, ez szintén az egykori feltételezett Szent István-ábrázolások számát növeli, ami egészen biztos, hogy még a neki szentelt oltárok gyakoriságát is felülmúlta: több százra tehető. Sajnos azonban a későbbi korok viszontagságai éppen ezeket a szakrális tárgyú műalkotásokat viselték meg a leginkább. Minthogy fából épültek, fatáblára lettek festve, gyakran természetes módon is elenyésztek (összedőltek, szú rágta szét őket). Az oltárok gyakran estek áldozatul tűzvésznek is. A hitújítás tisztító dühe bálványimádásnak minősítette a szentek templomokban tisztelt képmásait, így számos esetben összetörte és kihányta az egyházból azokat, s a katolikus érzelmű lakosság sok helyütt csak elvétve tudott megmenteni egy-egy darabot. S amit a reformáció megkezdett, a gyakori háborús pusztítás és a török hódoltság másfél évszázada folytatta a rombolást, sőt még a barokk kori és a későbbi átalakításoknak, újításoknak is több középkori műtárgy „áldozatul esett”.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 916 1

E kötet nem a már számos szerző tollából megjelent elemzések sorát kívánja gyarapítani államalapító szent királyunk életével és uralkodásával kapcsolatban, hanem annak a kultúrhagyománynak az összefoglalására vállalkozik, amely Szent István máig elevenen ható emlékéből táplálkozik. Tekintettel arra, hogy napjaink István-képét az utókor alapvetően meghatározó barokk kor Szent István-kultuszát elsősorban a Regnum Marianum (Mária országa) gondolatra szűkítette le, a szerző a sokkal többrétegűbb és változatosabb középkori Szent István-kultuszt állítja könyvének középpontjába.

A szerző feltérképezi az első királyunk életével, uralkodásával és a nevéhez fűződő írásokkal (törvényei, Intelmei) foglalkozó történészi, legendaírói és néphagyománybeli elképzeléseket és tradíciókat, a szent király képzőművészeti és irodalmi ábrázolásait – a történelmi Magyarország területén található, illetve a források leírása alapján feltételezhető egykori emlékek alapján. Némi kitekintést nyújtva arról is, hogy a környező népek hagyományvilágában hogy élt Szent István király emlékezete.

Külön érdekessége a kötetnek, hogy a legendák Szent István-képe mellett a szent király alakja kapcsán fennmaradt, őt megörökítő népmondákat is áttekinti, bemutatva azt, hogy a középkori és barokk kori kultusz múltával miként élt tovább Szent István legendás emlékezete a folklórban, illetve a népköltészet, a népi kultúra más területein.

A könyvet Szent István kultúrtörténeti emlékezetének részletes bibliográfiája zárja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-szent-istvan-a-magyar-kulturtortenetben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave