Magyar Zoltán

Szent István a magyar kultúrtörténetben


Szent István a néphagyományban

Az általános felfogás szerint Szent István népi hagyományvilága mindig is szegényes volt, és mára alig maradt fenn néhány ilyen jellegű adat. Ebben a fejezetben azonban arra próbálunk rávilágítani, hogy bár első királyunk alakja valóban kisebb hagyománykörrel rendelkezik, mint néhány más kiemelkedő történelmi személyiségünk (Szent László, Mátyás király, II. Rákóczi Ferenc), mégis azon kevesek közé tartozik, akiknek a személye köré olyan értékes és érdekes népi hagyománykör szerveződött, amelyben a népköltészet, a hiedelmek és a szokások elemei egyaránt megtalálhatók. Élete műve arra vall, hogy átlagon felüli képességekkel megáldott ember lehetett. Mi több: király volt, az ország első megkoronázott uralkodója, aki a korai Árpádok szokása szerint nem egyetlen állandó fejedelmi székhelyről, hanem a királyi udvarházakat évente végigjárva, azokból kormányozta az országot. Tehát a nép szemében nem egy távoli, megközelíthetetlen uralkodó volt. Gyakori hadviselései ellentmondanak a legendák vértelen szentjének, a nagy király túlvilág felé forduló aszkétikus vonásai inkább csak életének utolsó éveire voltak jellemzőek. István kemény és céltudatos uralkodó volt, akit bizonyára sokan nem szerettek, közömbösen azonban kevesen gondolhattak rá.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 916 1

E kötet nem a már számos szerző tollából megjelent elemzések sorát kívánja gyarapítani államalapító szent királyunk életével és uralkodásával kapcsolatban, hanem annak a kultúrhagyománynak az összefoglalására vállalkozik, amely Szent István máig elevenen ható emlékéből táplálkozik. Tekintettel arra, hogy napjaink István-képét az utókor alapvetően meghatározó barokk kor Szent István-kultuszát elsősorban a Regnum Marianum (Mária országa) gondolatra szűkítette le, a szerző a sokkal többrétegűbb és változatosabb középkori Szent István-kultuszt állítja könyvének középpontjába.

A szerző feltérképezi az első királyunk életével, uralkodásával és a nevéhez fűződő írásokkal (törvényei, Intelmei) foglalkozó történészi, legendaírói és néphagyománybeli elképzeléseket és tradíciókat, a szent király képzőművészeti és irodalmi ábrázolásait – a történelmi Magyarország területén található, illetve a források leírása alapján feltételezhető egykori emlékek alapján. Némi kitekintést nyújtva arról is, hogy a környező népek hagyományvilágában hogy élt Szent István király emlékezete.

Külön érdekessége a kötetnek, hogy a legendák Szent István-képe mellett a szent király alakja kapcsán fennmaradt, őt megörökítő népmondákat is áttekinti, bemutatva azt, hogy a középkori és barokk kori kultusz múltával miként élt tovább Szent István legendás emlékezete a folklórban, illetve a népköltészet, a népi kultúra más területein.

A könyvet Szent István kultúrtörténeti emlékezetének részletes bibliográfiája zárja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-szent-istvan-a-magyar-kulturtortenetben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave