Magyar Zoltán

Szent István a magyar kultúrtörténetben


Előszó

Szent István alakja máig is időszerű. Istváné, az emberé éppúgy, mint Istváné, az uralkodóé, akinek történeti szerepét illetően historikusaink szinte valamennyien ugyanazt vallják, hiszen megítélése fókuszában mindig is műve: a keresztény állam, egy máig létező ország és annak népe áll. S természetesen e célok „eszközei”: az egyházszervezés munkája, a közigazgatás, István törvényei – az az alapzat, amelyre a későbbi századok is biztosan építkezhettek. E hatalmas munka viszont már alighanem a maga korában is elfedte István király valódi egyéniségét, amit a halála után 45 évvel történt szentté avatás még inkább eltorzított, keresztény példává sematizált. Néhány korabeli adat és egy, a nevével fémjelzett, a maga nemében páratlanul egyéni és bensőséges hangú könyvecske mégis elárul személyéről bizonyos, igen jellegzetes vonásokat. S ha e – fiához intézett – sorok tükrében vizsgáljuk, a korabeli szikár feljegyzésekből egy olyan nagyszerű egyéniség arca rajzolódik ki, akinek híre-emléke méltán él napjainkban is.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 916 1

E kötet nem a már számos szerző tollából megjelent elemzések sorát kívánja gyarapítani államalapító szent királyunk életével és uralkodásával kapcsolatban, hanem annak a kultúrhagyománynak az összefoglalására vállalkozik, amely Szent István máig elevenen ható emlékéből táplálkozik. Tekintettel arra, hogy napjaink István-képét az utókor alapvetően meghatározó barokk kor Szent István-kultuszát elsősorban a Regnum Marianum (Mária országa) gondolatra szűkítette le, a szerző a sokkal többrétegűbb és változatosabb középkori Szent István-kultuszt állítja könyvének középpontjába.

A szerző feltérképezi az első királyunk életével, uralkodásával és a nevéhez fűződő írásokkal (törvényei, Intelmei) foglalkozó történészi, legendaírói és néphagyománybeli elképzeléseket és tradíciókat, a szent király képzőművészeti és irodalmi ábrázolásait – a történelmi Magyarország területén található, illetve a források leírása alapján feltételezhető egykori emlékek alapján. Némi kitekintést nyújtva arról is, hogy a környező népek hagyományvilágában hogy élt Szent István király emlékezete.

Külön érdekessége a kötetnek, hogy a legendák Szent István-képe mellett a szent király alakja kapcsán fennmaradt, őt megörökítő népmondákat is áttekinti, bemutatva azt, hogy a középkori és barokk kori kultusz múltával miként élt tovább Szent István legendás emlékezete a folklórban, illetve a népköltészet, a népi kultúra más területein.

A könyvet Szent István kultúrtörténeti emlékezetének részletes bibliográfiája zárja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-szent-istvan-a-magyar-kulturtortenetben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave