Magyar Zoltán

Szent István a magyar kultúrtörténetben


Búcsúk Szent István tiszteletére

Szent István napja egyházi jellegén túl nemzeti vonatkozásai miatt is népszerű lehetett, s különösen azóta, hogy I. Ferenc császár ünnepnappá nyilvánította, lényegében az egész ország megünnepelte augusztus 20-át. Ahol pedig a szent király tiszteletének valamilyen helyi vonatkozása is volt, ez a nap sokkal többet jelentett egy átlagos ünnepnél. Az újkori Magyarországon Szent István közel 350 templomnak a patrónusa, ezek természetesen mind augusztus 20-án tartották-tartják a templombúcsút. E számok jelzik, hogy Magyarország népességének jelentős hányada kivette a részét a búcsúk nagymiséiből, és az azzal kapcsolatos vendéglátásokból, délutáni és esti vigasságokból. Szent István ünnepe ugyanakkor a magyar államiság eszméjének kinyilvánítására is kiválóan alkalmas lehetett.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 916 1

E kötet nem a már számos szerző tollából megjelent elemzések sorát kívánja gyarapítani államalapító szent királyunk életével és uralkodásával kapcsolatban, hanem annak a kultúrhagyománynak az összefoglalására vállalkozik, amely Szent István máig elevenen ható emlékéből táplálkozik. Tekintettel arra, hogy napjaink István-képét az utókor alapvetően meghatározó barokk kor Szent István-kultuszát elsősorban a Regnum Marianum (Mária országa) gondolatra szűkítette le, a szerző a sokkal többrétegűbb és változatosabb középkori Szent István-kultuszt állítja könyvének középpontjába.

A szerző feltérképezi az első királyunk életével, uralkodásával és a nevéhez fűződő írásokkal (törvényei, Intelmei) foglalkozó történészi, legendaírói és néphagyománybeli elképzeléseket és tradíciókat, a szent király képzőművészeti és irodalmi ábrázolásait – a történelmi Magyarország területén található, illetve a források leírása alapján feltételezhető egykori emlékek alapján. Némi kitekintést nyújtva arról is, hogy a környező népek hagyományvilágában hogy élt Szent István király emlékezete.

Külön érdekessége a kötetnek, hogy a legendák Szent István-képe mellett a szent király alakja kapcsán fennmaradt, őt megörökítő népmondákat is áttekinti, bemutatva azt, hogy a középkori és barokk kori kultusz múltával miként élt tovább Szent István legendás emlékezete a folklórban, illetve a népköltészet, a népi kultúra más területein.

A könyvet Szent István kultúrtörténeti emlékezetének részletes bibliográfiája zárja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-szent-istvan-a-magyar-kulturtortenetben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave