Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Termelési és logisztikai tendenciák változása: a gyártásmélység csökkenése, moduláris gyártás, a lean-menedzsment elterjedése és a szállítási intenzitás növekedése

A globális folyamatok eredményeként az üzleti hálózatok összekapcsolódottságát és komplexitását fokozó tényezőként azonosíthatjuk, hogy a klasszikus termelő iparágak alapvető kompetenciái megváltoztak. A gyártás helyett az összeszerelés, a minőségbiztosítás, az innováció és az ellátási lánc koordinációja került tevékenységük középpontjába. Az egyre differenciáltabb fogyasztói igények kiszolgálása érdekében a tömeges testre szabás, illetve az ezzel összefüggő moduláris gyártás és késleltetés jelensége is egyre több iparágra terjedt ki, és vált általánosan elterjedt gyakorlattá (Gelei, 2009; Juhász-Dóra, 2016). Ezek a tendenciák együtt jártak a termékek előállításához és értékesítéséhez kapcsolódó szállítási intenzitás fokozódó növekedésével, valamint az átfutási idők csökkenésének, az ellátási koordináció növekedésének igényével. Miközben tovább növelték a hálózati működés összetettségét, ezzel párhuzamosan fokozták a hálózat sérülékenységét is.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave