Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A globális hálózat rövid és hosszú távú hatékonyságának sokváltozós modellje

A hálózat mint egyensúlyi rendszer működése rövid és hosszú távon is vizsgálható. A kereskedelmi megállapodások, a piaci szerkezetek, a termelés szintje – ahogyan a technológia, az értéklánc, a földrajzi elhelyezkedés és egyéb tényezők – hosszú távon meghatározzák a hálózat struktúráját. Egyfajta ösvényfüggőséget hoznak létre, és megszilárdítják a hálózati rutinokat. Ugyanakkor ez a rendszer a rövid távú ingadozásoknak, sokkoknak is ki van téve, ami alapvetően a hálózati hatékonyság kiegyensúlyozatlan változásának vagy exogén sokkoknak köszönhető. Ilyenek lehetnek a hirtelen árváltozások, sztrájkok, a rövid távú geopolitikai törekvések – kereskedelmi „háborúk” –, de akár a járványok is, amelyek a hálózat rövid távú dinamikáját írják le. A rövid és hosszú távú folyamatok közötti kapcsolat a globális hálózatok esetében azonban nem klasszikus abban az értelemben, hogy a rövid távú változások a hosszú távú kapcsolatokból felépülő hálózati struktúrában értelmezhetők a meglevő folyamatokkal konvergáló, illetve azoktól lényegesen eltérő hatásként is. A rendszer komplexitása miatt a rövid távú változások térben és időben egyfajta dominóhatásként összeadódhatnak. Így képesek lehetnek hatást gyakorolni a hosszú távú pályára is, amennyiben a rövid és hosszú távú változók között oksági kapcsolatok igazolhatók. A rövid távú hatások, amelyek a hosszú távú folyamatokra is visszahathatnak, fokozottan jelentkeztek a Covid-19 járvány kapcsán (Halmai, 2021). Például a mesterségesen életben tartott vállalkozások, a kormányzati szektor készletezési gyakorlatának megváltozása visszahathat a teljes tényezőtermelékenységre. Ugyanígy a távmunka robbanásszerű terjedése a fogyasztói keresletre és a munkapiacra. Kiemelhetjük még a tőkefelhalmozás területét, az innováció dinamikáját és a bizalomvesztést is, mint rövid távon élesedő üzleti jelenségeket (Halmai, 2022a; Halmai 2022b).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave