Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


„Bretton Woods II”

A 2007/2008-as nagy pénzügyi válságig eltelt időszak nemzetközi pénzügyi rendszerét gyakran nevezik „Bretton Woods II” rendszernek. Az idézőjelet az indokolja, hogy „Bretton Woods II” – szemben a Bretton Woods-i rendszerrel – a nem hivatalos elnevezése a spontán módon kialakult működési módnak. Még csak tervezni sem tervezte egyetlen résztvevő sem. Sőt, ha számítottak valamire, akkor inkább az ellenkezőjére annak, ami bekövetkezett. A Bretton Woods-i rendszer kudarca, ezen belül az USA-dollár stabilitásával kapcsolatos bizalmatlanság után nem volt várható, hogy önként, minden kényszer vagy intézményes kötelezettség nélkül a dollár betöltse a nemzetközi pénz szerepét, és minden korábbinál nagyobb mennyiségben halmozzák fel nemzetközi tartalékként. A lebegő árfolyamoktól éppen az ellenkezőjét várták: hogy nem lesz szükség jelentős tartalékállományokra, szemben a rögzített árfolyamokkal, ahol állandóan szükség volt tartalékokra a devizapiaci intervenciókhoz. Utólag ezt a jelenséget önbiztosításnak nevezték el, amire azért van szükség, mert az országok pénzügyi nehézségek esetén nem számíthattak kedvező elbánásra. A Valutaalap hiteleiért cserébe gyakran olyan kiigazítást vártak el, amelyet a kormányok vonakodtak vállalni a megkövetelt intézkedések népszerűtlensége miatt.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave