Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A globális tartalékdeviza-státusz sajátosságai

A multipoláris pénzügyi rendszerre való áttérés elméleti lehetőségének mérlegeléséhez fontos megértenünk, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a világ elsődleges tartalékvalutájának kibocsátója szerep betöltése. Egy 2009. évi kutatás kvantifikálta a dollár mint globális tartalékvaluta kibocsátásának bevételeit és költségeit (Dobbs et al., 2009). A szerzők a tartalékvaluta-kibocsátás előnyei között egyrészt a seigniorage bevételt említik, vagyis azt a kamatmentes hiteltömeget, amelyet a külföld nyújt az Egyesült Államok számára a dollár tartásával. Érdekes adat, hogy a fizikai dollárbankjegyek és -pénzérmék nagyjából fele – 400 milliárd dollár értékben – az Egyesült Államok határain kívül cirkulál. Másodsorban a más országok által vásárolt amerikai államkötvények révén lecsökkent hitel-kamatszintet veszik számításba, amely alacsonyabb tőkeköltségeket eredményez az amerikai közszféra, üzleti szféra és háztartások számára. (Habár egyidejűleg kisebb mértékben negatívan érinti a betéti kamatokat.) A két tényező nagyjából egy a tízhez arányban járul hozzá a tartalékvaluta-státusz bevételi oldalához (ibid., 9). A negatív oldalon a tartalékvaluta-szerepből következő tőkebeáramlás magasabb dollár-árfolyamot eredményez, ami rontja a versenyképességet. A felülértékelt dollár egyes vállalatoknak és a fogyasztóknak előnyös lehet, de hátrányos a teljes exportáló és az importőrökkel versengő szektor számára. Ez az árfolyamhátrány a szerzők szerint a seigniorage bevétel és a tőkeköltség-előny egyharmadát vagy akár kétharmadát is erodálhatja. A tanulmány szerint így az Egyesült Államoknak a tartalékvaluta kibocsátásából származó extra bevétele egy átlagos – nem válságos – évben összességében a GDP 0,3–0,5 százaléka közé tehető. Válságos évben szinte elhanyagolható a még inkább felülértékelt árfolyam versenyképességet rontó hatásai következtében. Emellett a tartalékvaluta-státusz velejárója az is, hogy az extra jövedelmek eloszlása egyenlőtlen, mivel a seigniorage bevételt és a tőkeköltség-előnyt elsősorban az amerikai állam élvezi, míg az árfolyamhátrányt az exportőrök szenvedik el. Meg kell jegyeznünk ugyanakkor, hogy Dobbs és szerzőtársai (Dobbs et al., 2009) nem írnak az infláció okozta, külföldről a hazai szereplők felé irányuló vagyontranszferek jelentőségéről mint implicit nemteljesítésről a devizaadósságok esetében (Doepke–Schneider, 2006).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave