Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A kockázatalapú szabályozás elvétől való eltérések az EU bankszabályozásában

2021 szeptemberében húsz EU-tagállam huszonöt bankfelügyeleti hatósága és jegybankja közös levelet írt az EU Bizottság illetékes vezetőinek (EC, 2021), amelyben azt kérték, hogy az EU Bizottság a Bázel III implementációs jogszabály módosítási javaslatainak kidolgozása során minél jobban ragaszkodjon a Bázel III ajánláshoz, és csak a legszükségesebb esetekben alkalmazzon ahhoz képest eltéréseket. A levél aláírói csak így látják biztosítottnak, hogy az EU bankjai számára olyan erős követelményrendszer kerüljön kialakításra, amely egy jövőbeni válság esetén is biztosítja a bankok biztonságos működését. Ugyanezt az álláspontot erősítette meg az Európai Bankhatóság (EBA), az Európai Központi Bank (EKB) és az Egységes Európai Bankfelügyelet (SSM) vezetői által aláírt levél (EBA–EKB–SSM, 2021). Annak érdekében, hogy érthetőbb legyen ezeknek a leveleknek a szándéka, érdemes megvizsgálni az EU jelenlegi bankszabályozásában a bázeli ajánlásokhoz képest eddig alkalmazott jelentősebb eltéréseket, ezek indokait és azt a formát, amelyben az adott eltérés megjelent.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave