Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Tőkepufferek

Ahogyan a 3. pontban összefoglaltuk, a hitelintézetek tőkekövetelmény-rendszere összetett és többszintű szabályozás. A nem kockázatalapú, gazdaságpolitikai okokból alkalmazott korrekciók sokkal jobban tudnának érvényesülni a tőkepufferek rendszerében, mint az 1. pilléres minimum-tőkekövetelményekben. A tőkepufferek fő célja amúgy sem a minimum-tőkekövetelmények meghatározása, hanem annak biztosítása, hogy csak azok a bankok fizethessenek osztalékot és teljesítményjavadalmazást, amelyek a minimumkövetelményekhez képest magasabb mértékű szavatoló tőkével rendelkeznek. Az 1. pillérben már alkalmazott vagy a jövőben alkalmazandó, gazdaságpolitikai célú ösztönzőket ezért célszerű lenne kivezetni az 1. pillérből, és a tőkepufferek között, a kombinált tőkepuffer-követelményt csökkentő tényezőként (negatív tőkepuffer-követelményként; lásd 3. ábra) alkalmazni. A tőkepuffer-követelmények rendszere azért is lenne alkalmasabb a gazdaságpolitikai célok érvényesítésére, mert a tőkepufferek többsége amúgy is makroprudenciális célok elérését vagy makroprudenciális, rendszerszinten jelentős kockázatok csökkentését célozza. Ebbe a szemléletmódba sokkal jobban illeszkedhet a mikroprudenciális kockázatok alapján megállapított tőkekövetelményektől való eltérítés.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave