Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A kőolajár-sokk hatásmechanizmusának bemutatása

A tartósan magasabban alakuló olajárak közvetlenül (üzemanyagárak emelkedése), illetve közvetett módon is (vállalati költségek emelkedése) emelik a fogyasztói árakat, és mérséklik a GDP-t (3. ábra). A közvetlen csatorna gyakorlatilag azonnal kifejti hatását a maginflációs termékkörön kívüli csoportba tartozó üzemanyagárakra, aminek következtében a lakosság tankolási kiadásai emelkednek, így csökken az egyéb termékekre, szolgáltatásokra fordítható jövedelem.1 Ezzel szemben a közvetett hatás időben némileg késleltetve jelenik csak meg. A magasabb üzemanyagárak növelik a vállalatok költségeit, aminek kigazdálkodása érdekében a vállalatok többféleképpen reagálhatnak: áraik megemelésével, termelésük visszafogásával, illetve beruházásaik elhalasztásával. A szállítási költségek növekedése mind az élelmiszerek, mind a keresletérzékeny termékkörbe tartozó termékek árait emeli. Továbbá az importált fogyasztási javak árai is magasabban fognak alakulni annak következtében, hogy azokat az országokat is érintik a magasabb világpiaci olajárak, ahonnan ezeket a termékeket importáljuk. A termékek előállítása során keletkező szállítási költségek mind beépülnek a termék általunk érzékelt végső árába. Az általános hazai kereslet csökkenése – többek között az alacsonyabb lakossági fogyasztás – nyomán a vállalatoknak az igények kielégítésére kevesebbet kell termelniük, ami alacsonyabb input-felhasználással jár.2 A lakosság rendelkezésre álló jövedelmének vásárlóértéke csökken (a magasabb inflációs környezet miatt), ami a lakossági fogyasztás visszaesésével jár. Az export a vállalatok alacsonyabb termelése és a magasabb szállítási költségek miatt mérséklődik. Az alacsonyabb belső felhasználási tételek miatt az import is visszafogottabban alakul. A GDP az alappályához képest összességében kisebb lesz.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave