Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A jegybank és a pénzügyi szektor portfólióinak zöldülése

Az NGFS ajánlásai között szerepel, hogy a központi bank portfóliójának kialakításkor fenntarthatósági szempontokat is vegyen figyelembe. A BIS szintén javasolja, hogy a standard kockázatkezelési megfontolásokon kívül a központi banknak és a pénzügyi szektor jelentősebb szereplőinek – például a nyugdíjalapoknak – érdemes környezeti, társadalmi és szervezeti (ESG) megfontolások alapján megújítaniuk portfólióikat. Az ESG-sztenderdeknek való megfelelés természetesen alacsonyabb hozamot jelent a befektetőknek. A pénzügyi vállalatok rendelkeznek megfelelő szakértelemmel és gyakorlattal az ESG-kompatibilis portfóliók összeállításában, ezért a központi bankok ESG-vel kapcsolatos iránymutatásának limitált szerepe lehet. A legújabb kutatások alapján (lásd pl. Elmalt et al., 2021) egyelőre az látszik, hogy az ESG-kompatibilis portfólióknak kis szerepük van a zöld átalakulásban és ezen belül a zéró szén-dioxid-kibocsátásra történő átállásban. A Magyar Nemzeti Bank a világon az elsők között publikált nemzetközi módszertanokkal konzisztens (pl. Task Force on Climate-related Financial Disclosures) klímakockázati jelentést. (Erről részletesen lásd: Kolozsi et al., 2022.) Összességében elmondható, hogy a zöld beruházások közvetlen támogatásában a központi banknak kevés előnye lehet a fiskális politikához képest. Érdemes lehet például inkább a kereskedelmi bankok zöld hitelezésének szabályozására és az ebből fakadó kockázatok mérséklésére fókuszálnia.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave