Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Az idősödő társadalom fiskális és növekedési hatásainak elméleti összefüggései

Az idősödés több eltérő csatornán keresztül fejtheti ki turbulens hatásait. Amellett, hogy hatásai révén negatívan befolyásolhatja a gazdasági növekedést, a fiskális politika jövőbeni hatékonyságát, mozgásterét és fenntarthatóságát is jelentősen befolyásolhatja. A jövőbeni fiskális képességekre számottevően kihat a fiskális multiplikátor. Kopecky azonosította, hogy a fejlett gazdaságokban a fiskális kiigazításhoz kapcsolódó fiskális multiplikátor rendkívül érzékenynek tekinthető a népesség életkorának változásaira (Kopecky, 2022). Hasonló következtetésre jutott Basso és Rachedi (Basso–Rachedi, 2021). Eredményeik szerint a fiatalok teljes népességen belüli nagyobb aránya esetén a fiskális multiplikátor is nagyobb értéket vesz fel. Emellett a magasabb adósságállománnyal rendelkező, idősödéssel jellemezhető gazdaságokban a multiplikátor gyengébb, mint a hagyományos korfával rendelkező, hasonlóan eladósodott országban. Ezzel a megállapítással összhangban az idősödés a fiskális ösztönzést is befolyásolhatja. Az idősödés eredményeként nagyobb fiskális mozgástér szükséges az aggregált kereslet révén történő ösztönzéshez (Honda–Miyamoto, 2020). Az idősödő társadalom ezáltal a fiskális hatékonyságra és fenntarthatóságra egyaránt hatást gyakorol. Ugyanakkor az idősödő társadalom a fiskális politika hatékonysága mellett a monetáris politika hatékonyságát is befolyásolja, ugyanis a fiatalabb háztartásokon alapuló gazdaságok érzékenyebbek a kamatláb változásaira, mint a kevésbé fiatal háztartásokon alapuló országok. Ez a megszokott monetáris politikai intézkedésektől való eltérés igényét vetítheti előre (Imam, 2013). Az idősödő társadalom kapcsán a fiskális és monetáris politika hatékonyságának sérülését és a strukturális reformok szükségességét hangsúlyozza például Yoshino és Miyamoto tanulmánya (Yoshino–Miyamoto, 2019). A monetáris politika hatékonysági hatása azonban közvetve is jelentkezhet. Wong eredményei alapján megállapítható, hogy a társadalomban a nagyobb jelzálogkölcsönnel rendelkező egyének – akik általánosságban fiatalabbnak tekinthetők – refinanszírozási döntésekben mutatott hajlandósága is eltérő, valamint a fiatalok fogyasztási rugalmassága is nagyobbnak tekinthető (Wong, 2021). Ezek a folyamatok ugyanakkor kihatnak a monetáris transzmissziós mechanizmusra, valamint a monetáris politikai döntések hatékonyságára is.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave