Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Az idősödő társadalom elméleti modelljének empirikus vizsgálata

A szakirodalmi megközelítések eredményeként kialakított elméleti modell az idősödő társadalom költségvetésre és gazdasági növekedésre gyakorolt hatásait is tartalmazza. Az elemzések elsődleges célkitűzése az idősödő társadalom hatásainak feltárása az Európai Unió vonatkozásában. Ezek empirikus vizsgálata a körvonalazott két nagy elméleti hatáscsoport mentén, azok lehatárolása révén valósulhat meg. A fiskális hatások tesztelésére idősorelemzési módszert, míg a növekedési aspektus azonosítására az összefüggés-vizsgálat egyik elemzési keretét alkalmaztam. Az ökonometriai modellek létrehozása során a teljes körű elméleti modell becslésére annak szerteágazó hatásmechanizmusai következtében nem volt lehetőség. Ezért makroökonómiai és ökonometriai, valamint gazdaságpolitikai megfontolások mentén néhány korlátozás került alkalmazásra. Ezek a lehatárolások két tényezőre vezethetők vissza: a nemzetközi adatbázisokban az adatok idősor-dimenziójának korlátozottságára, valamint az alkalmazott modell előzetes tesztjeinek – és ezáltal a változók transzformációjának – való megfelelőségi kritériumra. A vizsgálatok idősoros és panel-adatbázisok alapján történtek. Arra kerestünk választ, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján kimutathatók-e az elméleti modell során azonosított, adott irányú hatásmechanizmusok.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave