Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


Eredmények

A GMM-módszerrel elvégzett ökonometriai vizsgálatok eredményeit a 2. táblázat tartalmazza. Az elemzésekhez kapcsolódóan diagnosztikai teszteket is végeztem, a Hansen J-tesztet1 és az Arellano–Bond (AR) autokorrelációs tesztet. Meg kell említeni, hogy a Hansen-féle J-statisztika túlidentifikáltsági mérőszáma esetében nincs egységes konszenzus az ökonometriában. Baum és szerzőtársai rögzítik, hogy a túlidentifikáltsági teszt az instrumentumok teljes halmazára vonatkozóan tesztel, amely nagyszámú kizárt instrumentum esetén nagyon kis teljesítményű (Baum et al., 2003). Amennyiben az időhorizont nagyobb, mint 20, akkor a szimulációk alapján a Hansen J-teszt nem azonosítja megfelelően a túlidentifikáltságot (Roodman, 2009). Mindazonáltal míg Baum és szerzőtársai a difference-in-Sargan tesztet ajánlják a részhalmazok tesztelésére (Baum et al., 2003), addig Roodman hangsúlyozza, hogy amennyiben a Hansen J-tesztet gyengítik a vizsgálati körülmények, az gyengítőleg hat a difference-in-Hansen tesztre is (Roodman, 2009).

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave