Halmai Péter (szerk.)

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Elméleti alapok, alkalmazások


A bizalom mint a közpolitikai környezet eleme

Gurría rámutat, hogy a 2007–2008-as válság súlyos következményekkel járt az intézményi bizalom tekintetében (Gurría, 2013). A válság súlyos kormányzási és kormányzati hibákra világított rá, többek között az általános szabályozói hiányosságokra, korrupcióra és összeférhetetlenségre. A kormányokba vetett bizalom 45 százalékról 40 százalékra esett vissza a válságot követő öt évben. Ez azt jelentheti, hogy az OECD-országokban a lakosság többségének a bizalma csökkent a végrehajtó hatalom iránt. A bizalom felépítése és megerősítése kritikus jelentőségű az állam életképessége szempontjából. Bizalom nélkül a reformok társadalmi költsége olyan magas lehet, hogy ellehetetlenítheti az egyébként szükséges változtatásokat. A bizalmatlanság nagyon drága. A közpolitikába vetett bizalom hiányának hatalmas gazdasági és társadalmi költségei vannak. Hiánya késlelteti a fellendülést, elhalasztja a munkahelyteremtést, elriasztja a potenciális beruházásokat. A fentiekből adódóan az OECD egyenesen arra a következtetésre jutott, hogy nemzeti bizalmi stratégiára van szükség. A bizalmi stratégia három erős pillérre épül: ezek az integritás, az átláthatóság és az elkötelezettség. A kormányok részéről ezeket a területeket érintő, pozitív hatású intézkedések szükségesek ahhoz, hogy helyreállítsák a bizalmat.

Fenntarthatóság a közgazdaság-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 947 5

A fenntarthatóság különböző dimenzióinak kutatása egyre inkább felértékelődik a közgazdaságtan területén. A szokásos megközelítés elsősorban környezet-gazdaságtani tartalmat tulajdonít a fenntarthatóságnak. Nem tagadva a környezeti összefüggések kiemelkedő szerepét, különös figyelmet igényelnek a fenntarthatóság szélesebb gazdasági és társadalmi összefüggései.

A kötet meghatározó vonulata a makroökonómiai és a nemzetközi gazdaságtani megközelítés. E keretben a klímaváltozás, a fenntartható növekedés, a versenyképesség, az idősödés és a reálkamatok alakulása egymással is szorosan összekapcsolódó témakörei egyaránt elemzésre kerültek. Kiemelt figyelmet érdemel a globális kínálati láncok hálózatos szerkezete és a nemzetközi pénzügyi rendszer struktúrája. E hálózatok működése, teljesítménye és rezilienciája kulcsfontosságú a nemzetközi gazdasági rendszer fenntarthatósága tekintetében.

A zöld pénzügyek kivételesen fontos területet képviselnek a közgazdaság-tudományi fenntarthatóság tekintetében. Ezért is különös jelentőségűek, úttörőek az e témakört tárgyaló tanulmányok.

A kötet izgalmas utazást kínál a témakör iránt érdeklődő olvasók számára. Kiszélesíti a fenntarthatóság szokásos értelmezését. Új, sok tekintetben részben vagy egészében még mindig feltáratlan dimenziókat von be az elemzésbe, mindezek révén pedig további új, jövőbeli kutatások igényét alapozhatja meg. Az elvégzendő további feladatok világosak. Csak remélni lehet, hogy az elkezdett ígéretes kutatások a jövőben is folytatódhatnak és előrehaladhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-fenntarthatosag-a-kozgazdasagtudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave