8.2.3. Nemzetközi kitekintés: a karriereszközök alkalmazásának gyakorlatáról

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 4.3. alfejezetben megismert CRANET és 2021-es felmérése kapcsán könyvünk eddigi fejezeteiben az olvasó már az EEM számos területével találkozhatott. Az alábbiakban a válaszadók gyakorlata a karrierfejlesztésre használható tizenötféle eszköz alkalmazására vonatkozó kérdésre adott válaszaikból ismerhető meg.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.3. ábra. Az egyes karriereszközök alkalmazási intenzitása a CRANET 2021 Globális mintájában
Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 8.3. ábra a CRANET harmincnyolc tagországának közel 6500 szervezetétől érkezett válaszokat szemlélteti: azt mutatja be, hogy a fejlesztésre vagy karriermenedzselésre használható tizenöt, a kérdőívben megnevezett eszköz alkalmazásáról globális szinten hogyan nyilatkoztak a válaszadók. A kérdőívben feltett kérdés arra vonatkozott, hogy a válaszadó szervezetnél milyen az egyes eszközök alkalmazási intenzitása. Az intenzitásnak az ábrán látható, 0-tól 2-ig terjedő összegző fokozatai a 0-tól (egyáltalán nem alkalmazott) 3-ig (nagyon nagymértékben alkalmazott) terjedő skálán adott válaszok alapján születtek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az eredmények alapján megállapítható, hogy a vizsgált eszközök közül globális szinten a munkavégzés közbeni (on-the-job) képzés alkalmazási intenzitása a legmagasabb. Ezt közel fél ponttal elmaradva, a megosztott második–harmadik helyet elérve a fejlesztési célú megbízatások/projektek, valamint az e-learning és digitális tanulás követik. Az összesített válaszok alapján a legkevesebb válaszadó által, illetve a legritkábban alkalmazott eszközök a karrierfejlesztést célzó értékelő és fejlesztő központok (AC/DC), valamint a nemzetközi megbízatások.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A felmérés országos, illetve más területi szinten is lehetővé teszi az eredmények összehasonlítását. Ha Közép-Kelet-Európa országainak (Magyarország nélküli) karrierfejlesztési gyakorlatait vesszük górcső alá, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a globális szinthez hasonlóan a munkavégzés közbeni (on-the-job) képzés, valamint a fejlesztési célú megbízatások/projektek a leggyakrabban alkalmazott karrierfejlesztési eszközök, amelyeket a külső/munkavégzésen kívüli (off-the-job) képzés, valamint a mentorálás követ. Megállapítható tehát, hogy Közép-Kelet-Európa országainak karrierfejlesztési gyakorlata illeszkedik a globális trendekhez, hiszen az öt leggyakrabban (munkavégzés közbeni képzés, fejlesztési célú megbízatások/projektek, e-learning és digitális tanulás, külső/munkavégzésen kívüli képzés, mentorálás), illetve a négy legritkábban alkalmazott karrierfejlesztési eszköz (értékelő és fejlesztő központok, nemzetközi megbízások, karriertanácsadás, formális hálózat-/kapcsolatépítő program) azonos volt mindkét esetben.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarország esetében is hasonló tendencia figyelhető meg. A legnagyobb eltérés a külső/munkavégzésen kívüli (off-the-job) képzés esetén tapasztalható: míg globális szinten és Közép-Kelet-Európában a munkavégzésen kívüli képzés az öt leggyakoribb karrierfejlesztési eszköz között szerepelt, addig Magyarországon ez a vizsgált tényező az intenzitási rangsornak csupán a közepén helyezkedik el.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave