2.1.2. A mély(ebb) szintű vagy szocio–jogi–kulturális sokféleséghez kapcsolódó kihívások

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A sokszínűség másik csoportját a mély szintű – vagy szocio–jogi–kulturális – emberi tulajdonságok képezik. Közülük itt a munkában eltöltött idő, a vallás és a szexuális beállítottság kihívásait vázoljuk.
 
A munkában eltöltött idő vagy szenioritás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munkában eltöltött idő vagy szenioritás azt mutatja, hogy milyen hosszú az az idő, amelyet egy szervezetnél folyamatosan eltöltenek az ott dolgozók. A munkáltató szempontjából ez kiemelt fontosságú kérdés, ezért már számos kutatás vizsgálta a szenioritás és bizonyos teljesítményelemek kapcsolatát. Ezek többnyire azt mutatták ki, hogy minél hosszabb időt tölt valaki egy adott munkahelyen, annál kevésbé hiányzik, és annál kisebb a valószínűsége, hogy beadja a felmondását. Ezenkívül a munkáltatónak egyre több információ áll rendelkezésére az illető munkatárs múltbeli teljesítményéről, ami megbízható előrejelzést adhat a jövőre vonatkozóan. A szenioritást és a kort összehasonlítva Robbins és Judge azt is bemutatták, hogy a munkában eltöltött idő növekedésével jobban növekszik a munkahelyi elégedettség, mint ha csak a kort vesszük figyelembe (Robbins–Judge, 2013).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezek a szempontok és érvek napjainkban azért jelentenek különleges kihívást a munkáltatók számára, mert a fiatalabb generáció munkavállalóiról egyre inkább terjed az a nézet, miszerint idősebb társaiknál lényegesen gyakrabban váltanak munkahelyet.
 
Vallás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vallás és az emberek vallási alapú különbözősége vagy ilyen alapú megkülönböztetése a legtöbb országban nagyon kényes kérdés. A vallás és a foglalkoztatás kapcsolatáról az egyenlő bánásmód követelménye szintén rendelkezik. A hit kapcsán kiemelendő, hogy az akkor válik foglalkoztatási problémává, ha a vallási meggyőződés megtilt vagy megerősít bizonyos viselkedéseket. Ilyen lehet például, amikor a keresztények nem hajlandók dolgozni vasárnap, a zsidók pedig szombaton (Mathis–Jackson, 2011). Magyarországon az Unió egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályait, elvárásait követjük. A vallási meggyőződés munkahelyen történő kifejezése – például fejkendő, vallási jelkép viselése – esetén azt is figyelembe kell venni, hogy köz- vagy magánszférabeli munkavégzésről van-e szó. Az állami munkáltatóknál betöltött pozíciók esetében, amelyekben a munkatárs az államot képviseli, határozottabban megkövetelhetik az állam világnézetéhez való igazodást. Egy egyházi munkáltatónál történő foglalkoztatás esetén a munkáltató megkövetelheti a saját szellemiségével összhangban lévő munkamagatartást.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A témakörhöz kapcsolódóan a 2.3. ábrán a magyarországi népesség vallás szerinti megoszlását mutatjuk be. A 2011-es népességszámlálás az 1 százalék alatti vallások között az ortodox, az anglikán, az unitárius, a baptista, a metodista, az adventista, a pünkösdi, a Hit Gyülekezete, egyéb protestáns, Jehova tanúi, a többi keresztény, az izraelita, az iszlám és az örök világtörvényt hirdető vallások követőit regisztrálta.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munkaerőhiány növekedésével és az egyre növekvő számú, külföldről érkező munkavállalóval újfajta kihívások jelennek meg a magyar munkáltatók számára. Ugyanis az egyre szélesebb vallási körből kikerülő munkavállalók újfajta nézőpontokat kívánnak meg a foglalkoztató részéről.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2.3. ábra. A népesség megoszlása vallás szerint Magyarországon 2011-ben
Forrás: Népszámlálás, 2011 – Vallás, felekezet (online).
 
Szexuális beállítottság és nemi azonosság
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szexuális beállítottság és a nemi azonosság az Európai Unióban a védett tulajdonságok közé sorolt tulajdonságok, így az ezek kapcsán történő megkülönböztetés a munkahelyen diszkriminációnak minősül. Az Amerikai Egyesült Államokban nincs egy általánosan elfogadott törvény vagy jogszabály, minden állam saját hatáskörében dönthet a foglalkoztatás kapcsán.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországi példát hozva fontos kiemelni, hogy munkatársaink megfelelő oktatásban részesüljenek. Egy toborzás esetén kiemelendő, hogy a jelentkező házastársára vonatkozóan ne használják a férj, feleség kifejezést, hanem a partner, házastárs semleges kifejezésekkel kérdezzenek, ezzel elkerülve a feltételezéseket, ezáltal semleges, nyitott légkört teremtve. Az amerikai kultúrában napjainkban egyre inkább terjed, hogy a he/she (férfira és nőre utaló) névmások helyett a they (ők) szót használják, mert az úgynevezett „gendersemleges” megfogalmazás, és úgy vélik, ezáltal csökkenthető annak esélye, hogy bárki sértve érezze magát.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave