2.2.5. KISVÁLLALATOK A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY IDŐSZAKÁBAN: 2020–20221

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Európában az I. világháború utáni spanyolnátha óta nem volt olyan súlyos járvány, mint ami 2020-ban kezdődött. A 2020 elején felbukkanó koronavírus megfékezése érdekében hozott intézkedések, lezárások, kijárási korlátozások súlyos gazdasági veszteségeket okoztak. Az egy főre jutó GDP 2020 II. negyedévében 14,5-kal maradt el a 2019-es év azonos időszakának teljesítményétől. A mélypont után a gazdasági növekedés felgyorsult, da a járvány hatásaival még évekig számolni kell. A járvány okozta zavarok – pl. az ellátási láncok részleges felbomlása, kereslet csökkenése, anyaghiány, emelkedő beszerzési árak – szinte minden szervezetet érintettek, a bevételek visszaesését pedig nagyjából a vállalatok 70%-a tapasztalta. A legkisebb méretű mikrovállalatokat erősebben sújtotta a válság, mint a nagyobb méretű vállalatokat. Néhány iparág – szálláshely, vendéglátás, szállítás, sport, kultúra, gépjármű-kereskedelem, elektronika – esetében a visszaesés meghaladta a 20%-ot. Ugyanakkor nyertesei is voltak a járványnak, például az informatika, a házhoz szállítás vagy az egészségügy területén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A visszaeső kereslet gyorsan likviditási problémákat okozott. A bankok is visszavették a hitelezést, amin enyhített a bevezetett hitelmoratórium. A vállalatok elsődleges reakciói a válságra a költségcsökkentési intézkedések voltak. A fejlesztések, beruházások leálltak, de a vállalatok igyekeztek a munkatársakat megtartani. Nem meglepő módon azok a vállalatok bizonyultak a leginkább válságállónak, amelyek a digitalizációban előbbre tartottak, volt internetes értékesítésük és munkatársaikat home office-ban tudták tovább foglalkoztatni. A hitelmoratórium mellett a meghozott állami, kormányzati intézkedések kiterjedtek a munkahelymegtartó, fejlesztési támogatásokra bértámogatás és adócsökkenés formájában, a hitelezés támogatására és a kontaktusmentes ügyintézésre is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború további, a könyv szerkesztésének lezárásakor még nem látható következményekkel jár. Ezek a hatások sokkal inkább negatívan érintik a kisvállalatokat. Akár egy újabb, magas inflációval elszabaduló energia- és nyersanyagárakkal járó stagnálás, gazdasági válság sem kizárt. Hosszabb távon a tartósnak tűnő háborús fenyegetés a jelenleg ismert globalizáció végét is jelentheti, ahol az országok sokkal inkább az önellátásra és a biztonságra fognak törekedni. Egy ilyen helyzetben a kisvállalatok jelentősége megnőhet.
1 Ez a fejezetrész jórészt Szepesi B. és Forgács P. (2022) műve alapján készült.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave