1. KISVÁLLALATOK HELYE ÉS SZEREPE A PIACGAZDASÁGI RENDSZERBEN

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szerb László–Rideg András–Krabatné Fehér Zsófia
 
A fejezet áttanulmányozásával

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • megismerkedhet a kisvállalatokkal kapcsolatos alapvető fogalmakkal, a vállalat és a vállalkozás különbségeivel,
  • megismerkedhet a mikro-, kis- és középvállalatok minőségi és mennyiségi sajátosságaival,
  • megismerheti a kis- és a nagyvállalati működés jellemzőit, az előnyöket és a hátrányokat,
  • megismerkedhet a kisvállalatok gazdasági és társadalmi jelentőségével,
  • megismerkedhet a kisvállalatok különböző csoportjaival.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A „kicsi szép” – állította egy 1973-ban megjelent, népszerű könyvben E. F. Schumacher (1991). A későbbiekben sokat hivatkoztak a tudomány oldaláról is az egyébként buddhista életfelfogáson alapuló műre. A „kicsi szép” érvelés pedig alapjává vált annak a felfogásnak, amely a kisvállalatokat dicsőítette. Ha megnézzük a nemzetközi statisztikákat, valóban azt találjuk, hogy a kisvállalatok alkotják a gazdasági szervezetek túlnyomó többségét, több mint 99%-át, alkalmazzák a versenyszférában foglalkoztatottak 60–80%-át és a GDP több mint 50%-át ma is.1 Az 1970–1980-as években sokan hitték, hogy a gazdasági fellendülés, az innováció, az új iparágak felemelkedése, új munkahelyek teremtése is elsősorban és döntő mértékben a kisvállalatokhoz köthető.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2018-ban egy másik, Schumacherénél lényegesen kevésbé népszerű és kisebb hatást gyakorló könyv jelent meg Robert Atkinson és Michael Lind (Atkinson–Lind 2018) tollából. A hangzatos címmel lényegében parafrazeálva Schumacher munkáját. A szerzőpáros USA-beli adatokra építve azt állítja, hogy a kisvállalatok, főleg az önfoglalkoztatók, messze nem olyan lényegesek a gazdasági prosperitás szempontjából, mint azt sokan gondolják. A kisebb méretű szervezetek gyakran megszűnnek, így a munkahelyteremtést a munkahelyek megszűnése követi. A kisvállalatok jelentősége csak a technológiai innovációk esetében számottevő, de ott is csak azok sikeresek, amelyek képesek méretüket növelve nagyvállalatokká válni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kinek van igaza? – tehetjük fel a kérdést. Aki azt hiszi, hogy ez a könyv egyértelmű választ ad, nagy valószínűséggel csalódni fog. A kép korántsem fekete-fehér, hanem inkább szürke, azaz mind a kisvállalati hívőknek, mind a nagyvállalati megszállottaknak lehet igazuk, de tévedhetnek is. A kisvállalatokról alkotott felfogásunkat alapvetően két dolog formálhatja: egyrészt a rendelkezésre álló statisztikai adatok és azok értelmezése, másrészt pedig az időbeli változások. Ma sokkal több adat áll rendelkezésünkre, hogy a kisvállalatok valódi jelentőségét megértsük, mint a múltban. Lehetővé válik az is, hogy az évek során nyomon követhessük a változásokat, alapvető trendeket. A gazdasági fejlődés ugyanis dinamikus, amit a cégstruktúra, benne a kisvállalatok szerepének formálódása, átalakulása kísér.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben a bevezető fejezetben egy fogalmi meghatározást tartalmazó rész után tekintjük át a kisvállalatok helyéről és szerepéről alkotott legfontosabb irányzatokat, főleg az 1960-as évektől kezdve. Külön fejezetben tárgyaljuk a kisvállalatok minőségi és mennyiségi jellemzőit, különböző kategóriáit, majd pedig összehasonlítjuk a kis- és a nagyvállalatokat.
1 ANNUAL REPORT ON EUROPEAN SMEs 2020/2021, https://ec.europa.eu/docsroom/documents/46062
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave