Ádám Zoltán, Németh András Olivér (szerk.)

Gazdasági rendszerek és rendszerváltozások

Tanulmányok Bod Péter Ákos tiszteletére


Eredmények és következmények: „szétporlasztott” kkv.-fejlesztési erőforrások, ellentmondásos magyarországi vállalati struktúra

Nem véletlen, hogy – ahogy azt sokan már leírták – a kilencvenes évek végére, illetve a 21. század elejére hazánkban egy nagyon egészségtelen, duális vállalati struktúra alakult ki. Egyfelől vannak viszonylag kis számban ugyan, de nagyon tőkeerős transznacionális vállalkozások, másfelől nagyon nagyszámú, de egyenként nem eléggé tőkeerős kisvállalkozások, és a kettő közt csak viszonylag kevés életképes hazai középvállalkozás. Ez annak ellenére alakult így, hogy a nyolcvanas évek vége, a kilencvenes évek, illetve a 21. század első évtizedei során jelentős volumenű hazai és EU-s forrást költöttek az egymást követő magyar kormányok a hazai kis- és középvállalkozások támogatására. Jól mutatja a hazai középvállalkozások nehézségeit például a Ganz utódvállalatainak, illetve az Ikarusnak, a MOM-nak vagy a FÉG-nek a hosszú éveken át tartó agóniája, de számos más vállalkozás példája is említhető lenne. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy létezik napjainkban néhány erős, gyakran mesterségesen, politikai szempontok mentén felduzzasztott hazai tulajdonú vállalkozás is, amelyek működőképessége hosszabb távon erősen kérdéses.

Gazdasági rendszerek és rendszerváltozások

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 936 9

Bod Péter Ákos munkássága előtt tisztelgő kötetünk: körkép és kórkép. Bő harminc évvel a rendszerváltozás után a korszak egyik legjelentősebb magyar gazdaságpolitikus-közgazdászának tiszteletére rendezett konferencia és a belőle született gyűjteményes kötet kapcsán ezeket a gondolatokat tartotta fontosnak 22 magyar kortárs szerző papírra vetni. Ez a válogatás, mint minden hasonló gyűjteményes munka, részben önkényes, részben számos esetlegességtől terhes. Ezekkel együtt is elmond azonban valamit a korról, amiben született, és amiben a szerzők az ünnepelt kortársaiként szakmai pályafutásukat űzik. Kihagyott felzárkózási lehetőségek, elmaradt uniós gazdaság-integrációs lépések, méltánytalanul alulértékelt gazdaság- és társadalompolitikai megfontolások, populista közpolitikák, korrupt újraelosztási technikák és gyengén teljesítő intézmények – sok más kortárs társadalomtudományos munkához hasonlóan ennek a kötetnek is ezek és az ehhez hasonló problémák jelentik a domináns témáit. A talán emiatt érzett keserűség azonban csak az egyik lehetséges reakció, amit a kötet kiválthat az olvasóból. A másik a bizakodás: mindaddig, ameddig a tudomány művelői képesek kritikusan szemlélni a társadalmi, gazdasági és politikai folyamatokat, és ameddig kritikájukat szabadon a szakmai és a laikus közvélemény elé tárhatják, nincs minden elveszve. Pontosabban, amíg a kritikai diskurzus tart, semmi nincs végérvényesen elveszve. Addig van esély a közpolitikákon és az általuk befolyásolt gazdasági feltételeken javítani, újragondolni a fejlődéshez elkerülhetetlenül szükséges intézkedéseket, és tanulni a múlt hibáiból.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adam-nemeth-gazdasagi-rendszerek-es-rendszervaltozasok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave