Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


Individualizáció

A vallási individualizáció abból indul ki, hogy modernizáció és vallás nem állnak egymással összeegyeztethetetlen kapcsolatban, inkább egyfajta átalakulásnak, alakváltozásnak vagyunk tanúi. Ezért az individualizációs elméletek különbséget tesznek az egyházhoz kötődő vallásosság és a hit vagy általánosabb értelemben a nem egyházias vallásosság között.1 Az individuális vallásosságra jellemző, hogy a hívő személy egyre kevésbé kötődik egy konkrét egyházhoz vagy felekezethez, inkább szelektál több vallási hagyomány és gyakorlat közül. Tulajdonképpen úgy is leírható ez a folyamat, hogy a hagyományos egyházakkal szembeni lojalitást miként váltja fel az individuális döntés jelentősége, amely egyénileg szabályozza az intézményekhez való tartozás közelségét.2 Ez a magatartás két elemen nyugszik majd a hálózati kommunikációban, egyrészt megsokszorozódott maga a „kínálat” is, ahogy azt az online vallási piac esetében láttuk, másrészt a választás joga az egyén autoritásának körébe került (lásd részletesen A vernakuláris autoritás alfejezetet).

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave