Andok Mónika

Digitális vallás

Az új információs technológiák hatása a vallásokra, vallási közösségekre Magyarországon


A vallási autoritás és a média

A 21. században drámai gyorsasággal változnak a társas és kulturális erők formái és a hozzájuk társított jelentések hosszú távon érvényes forrásai, s ez az autoritással sincs másképp. A globalizáció gazdasági és kulturális formái újraszervezték, újraorientálták a kapcsolatokat az emberek (polgárok) és a nemzetek, hívők és vallásaik között. Hoover szerint a változás erejét két dolog adja, egyrészt a hozzáférhető politikai és kulturális megnyilatkozások sokszínűsége, másrészt ezen megnyilatkozások eltérő, adott esetben versengő kontextusokban való megjelenése. Miközben a vallás jelentősége a közéletben megnövekedett – ahogy Hoover kapcsán korábban már utaltam rá – az iráni forradalom, 9/11, az Iszlám Állam tevékenysége vonatkozásában; addig a vallási autoritás jelentősen átalakult. Hoover szerint két alapvető dolgot kell tisztázni ahhoz, hogy megértsük a vallás társadalmi és politikai szerepét a 21. században. Az egyik a vallás mediatizáltságának a kérdése, hogy a vallási szimbólumok, a vallási tapasztalat médiabeli megjelenése milyen szerepet játszott a vallás újjáéledésében. Vagyis itt az amerikai kutató nem arra gondol, hogy a média miként alakította át a vallásokat, hanem első lépésben annak végiggondolását javasolja, hogy a vallás megjelenése az 1970-es évektől a szekularizált média világában miként segítette a vallás újjáéledését. A másik fontos kérdés a vallási autoritásra vonatkozik. A vallási identitás új formái és kontextusai, valamint az ezekhez kapcsolódó gyakorlatok (például a felekezeti hovatartozás jelzése a Facebookon) mintegy versenyeznek az identitás olyan hagyományos forrásaival, mint a szimbólumok, hittételek, rítusok. Hogy ki miként identifikálja magát valamely egyházhoz tartozónak, annak hatása lesz az adott egyház autoritására, az autoritásának érvényességére. A két elem – a vallás mediatizálódása és a vallási autoritás átalakulása – természetesen összefügg, de meglehetősen komplex módon. Már magának a vallásnak a hálózati kommunikációt megelőző mediatizálódásába legalább három folyamatot bele kell értenünk, a (1) vallási témák megjelenését a hírműsorokban, az (2) egyházi fenntartású médiumok számának növekedését, valamint a (3) populáris kultúrában megjelenő vallási tartalmakat. Hoover szerint – s ezzel egyet kell értenünk – a vallási szimbólumok jelentésének és használati kontextusának kontrollja is a vallási autoritás kérdéséhez sorolható. Ebben az esetben az egyházak erején komoly rést ütött a populáris kultúra, például Hoover sokat emlegetett példája a popkirálynő, Madonna Like a Prayer dala és annak videóklipje, amelyben keresztény szimbólumok profán, populáris, fogyasztói környezetben jelennek meg.1

Digitális vallás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 957 4

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világ­hálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/andok-digitalis-vallas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave